Německo slaví házenkářské zlato

SportPlus, ČTK
4. 2. 2007 17:56
Kolín nad Rýnem - Házenkáři Německa vyhráli finálovou bitvu s Polskem a potřetí v historii se stali mistry světa. UVNITŘ: GALERIE
Německý gólman Johannes Bitter (vlevo) a Oliver Roggisch s trofejí pro házenkářské mistry světa. | Foto: Reuters

24. Austrálie

Titul po 29 letech vybojovali v domácím prostředí vyprodané haly v Kolíně nad Rýnem, kde dnes porazili Polsko 29:24 po poločase 17:13. Německý kouč Heiner Brand byl jako hráč u dosud posledního titulu v roce 1978, dnes vystoupal až na vrchol jako první házenkář v historii i v roli trenéra.

Němci nepustili během celého finále svého soupeře ani jednou do vedení. V zemi házené zaslíbené je ke zlatu hnalo v Kölnareně devatenáct tisíc fanoušků. Menší krizi si vybral domácí výběr zkraje druhého poločasu, když v rozmezí 36. a 47. minuty přišel o sedmibrankový náskok a nástup Poláků zastavil až při skóre 22:21.

• Boj o zlato: favoritem Německo

Po dvou promarněných šancích Jurasika na vyrovnání ze sebe němečtí házenkáři definitivně shodili nervozitu, k níž přispělo i zranění zkušeného brankáře Fritze, jenž musel na začátku druhé půle ze hřiště. Kanonýr Jansen po proměněné sedmičce přidal z protiútoku už svůj osmý gól v duelu o zlato na 26:22 a chybující Poláci už neměli nervy ani síly na zvrat.

Německý házenkář Pascal Hens ve finále MS proti Polsku.
Německý házenkář Pascal Hens ve finále MS proti Polsku. | Foto: Profimédia

Němci si s vítěznou trofejí zajistili rekordní prémii 77.000 eur a také účast na olympijském turnaji v Pekingu i na příštím šampionátu v roce 2009 v Chorvatsku. Poláci nicméně na 20. mistrovství světa dosáhli historického úspěchu, jejich dosud jediným medailovým umístěním byl bronz z roku 1982. Třetí místo tentokrát obsadili Dánové.

Výsledek - finále:
Německo - Polsko 29:24 (17:13)
Jansen 8/1, Hens 6, Kraus 4, Kehrmann 4, Zeitz 3, Glandorf 2, Klimovets 1, Schwarzer 1, Fritz, Bitter, Kaufmann, Roggisch, Klein, Baur - Tkaczyk 5, Jurasik 5, Bielecki 3, B. Jurecki 2, Tluczynski 2/2, Jachlewski 1, Siodmiak 1, M. Jurecki 1, K. Lijewski 1, Wleklak 1, Kuptel 1, M. Lijewski 1, Szmal, Weiner. Rozhodčí: Bord, Buy (oba Fr.). Vyloučení: 1:3. Sedmimetrové hody: 2/1 - 2/2. Diváci: 19.000.

Dánští házenkáři mají po 40 letech medaili z mistrovství světa

Dánští házenkáři vybojovali bronzové medaile na mistrovství světa. V Kolíně nad Rýnem v neděli byli Seveřané lepší v duelu poražených semifinalistů a po vítězství 34:27 nad francouzskými evropskými šampiony získali na MS první cenný kov od stříbra z roku 1967, kdy ve finále podlehli Československu.

Bronzový tým z loňského mistrovství Evropy dovedl k úspěchu před 19.000 diváků ve vyprodané Kölnareně především Lars Christiansen, autor devíti branek. V týmu soupeře si po šesti gólech připsali Michael Guigou a Jerome Fernandez.

Zápas byl pro oba celky opravdovým utkáním útěchy, protože jejich finálové sny se shodně rozplynuly až po dvojím prodloužení semifinálových bitev. Po bronzu prahli evidentně více Dánové a chybujícímu soupeři brzy odskočili, francouzský gólman Thierry Omeyer navíc neměl až do svého střídání za stavu 10:17 ani jeden úspěšný zákrok. Po přestávce snížili Francouzi manko na tři góly, ale Dánové už šanci nepustili.

Výsledek - o 3. místo:
Dánsko - Francie 34:27 (21:15)
Nejvíce branek:
Christiansen 9/4, Knudsen 5, Leegaard a Noddesbo po 4 - Guigou 6/3, Fernandez 6, Narcisse 5/1, Karabatic 4. Rozhodčí: Kristič, Ljubič (oba Slovin.). Vyloučení: 4:2. Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/4. Diváci: 19.000.