Házenkáře čeká na MS boj o 11. místo

ČTK, SportPlus
28. 1. 2007 21:50
Mannheim - Čeští házenkáři prohráli i poslední zápas v osmifinálové skupině na mistrovství světa v Německu, když v neděli podlehli Dánsku 29:33.
Dán Lars Rasmussen (vpravo) se raduje z gólu v české síti. Vedle něj stojí Dan Kubeš. | Foto: Reuters

Český tým tak zakončí šampionát utkáním s Tuniskem o konečné jedenácté místo, jejich nedělní přemožitelé jsou ve čtvrtfinále.

Češi měli znovu skvělý vstup do zápasu, který potěšil trenéra Pavla Pauzu. "V této pasáži jsme se konečně vrátili k té hře, kterou jsme produkovali před mistrovstvím a v kvalifikaci," pochvaloval si pro ČTK úvodní okamžiky duelu reprezentační kouč.

Nervózní Dánové nedokázali uhlídat především české spojky a rychlé vedení 6:1 bylo slibné. Navrch měli svěřenci trenéra Pauzy až do 28. minuty, kdy se poprvé dostal do vedení soupeř.

Dánové se začali prosazovat i díky tomu, že se jim podařilo dobře ubránit nejlepšího kanonýra turnaje Jíchu. Sami se prosazovali především po křídlech, odkud měli vysokou procentuální úspěšnost. Poločas tak vyhráli 17:15.

I druhou část hry začali lépe Češi. Třemi góly se dokonce znovu dostali do vedení 18:17, jenže pak nepoměnil Nocar rychlý brejk a soupeř po české chybě opět chytil dech. Přesná střelba Dánů ostře korespondovala z nejistou koncovkou Pauzova týmu, který nedokázal proměnit ani největší šance na to, aby zabránil soupeři zvyšovat náskok.

V závěru utkání bylo zřejmé, že největší české opory po předcházejícím těžkém průběhu turnaje ztrácí fyzické síly.

"Je rozdíl, když vedete a když prohráváte. To pak na silách nepřidá, k té fyzické únavě se připojí i psychická. Hraje se hodně utkání hned za sebou, a když nepřijde ta vítězná odměna, ta euforie, kdy třeba o jeden gól vyhrajete, na psychice to nepřidá," prohlásil Pauza.

Dánové si vytvořili dostatečný náskok, který jim pomohl vyhnout se ve čtvrtfinále domácímu Německu. Češi už museli myslet na závěrečný zápas na turnaji, v němž se střetnou v úterý od 15 hodin v Kolíně nad Rýnem o jedenácté místo s Tuniskem.

Česká republika - Dánsko 29:33(15:17)
Sestava a branky ČR: Galia, Štochl - Nocar 1, Brůna 2, Hrubý 9, Kubeš, Jícha 5, Filip 2, Sobol 1/1, Vítek 4, Horák 1, Heinz 1, Juříček 1, Szymanski 2.
Nejvíce branek Dánska: Rasmussen 7, Knudsen 6, Madsen 6.
Rozhodčí: Abrahamsen, Kristiansen (oba Nor.). Sedmimetrové hody: 3/1 - 1/1. Vyloučení: 2:2. Diváci: 12.000.

Chorvati stále neznají porážku

Chorvatští házenkáři udrželi neporazitelnost i po osmifinálových skupinách. Olympijské šampiony v neděli v tažení za další trofejí nezastavili ani obhájci titulu Španělé, kteří prohospodařili pětibrankový náskok z poločasu a podlehli Chorvatům o gól 28:29.

Jako vítězové druhé skupiny do čtvrtfinále postoupili Poláci, kteří zdolali Slovinsko jasně 38:27 a odsunuli na druhé místo domácí reprezentaci.

Účast v bojích o medaile měl již od soboty jistou také tým Islandu, v neděli se přidali evropští šampioni Francouzi a Dánové. V přímém boji o čtvrté postupové místo z druhé skupiny dnes Rusové porazili o jediný gól Maďary, přestože v poločase o tři branky prohrávali.

Osmifinálová skupina 1:

Německo - Island 33:28 (17:11), Slovinsko - Polsko 27:38 (13:17), Francie - Tunisko 28:26 (18:11).