Házenkáři přišli o čtvrtfinálovou naději

ČTK
27. 1. 2007 22:13
Mannheim - Čeští házenkáři přišli po porážce s Chorvatskem 29:31 o šanci zahrát si na mistrovství světa v Německu čtvrtfinále.
Český házenkář Jan Sobol střílí při zápase MS s Chorvatkem.
Český házenkář Jan Sobol střílí při zápase MS s Chorvatkem. | Foto: Reuters

Po nedělním závěrečném zápase v osmifinálové skupině s Dánskem čeká české hráče boj ve skupině o 9. až 12. místo.

• Jak viděli zápas experti BettingCentra si přečtěte ZDE

Kouč Pauza musel oželet nemocné Vítka a Házla, teploty trápily i brankáře Štochla, který přesto dostal od začátku přednost před Galiou. "Snažíme se gólmany střídat. Petr Štochl si dneska před zápasem věřil, a tak šel chytat," vysvětlil svůj tah trenér národního celku.

V úvodu Češi drželi s favoritem krok jen do 8. minuty, kdy jim Chorvaté odskočili na rozdíl tří branek. Vzápětí však Juříček se Sobolem rychle vyrovnali. Čeští házenkáři si svým sympatickým a snaživým výkonem brzy získali přízeň mannheimského publika a s Chorvaty hráli naprosto vyrovnané střetnutí.

Sice neustále zaostávali o jeden až tři góly, ale náskok soupeře se nezvyšoval. Těsně před přestávkou Chorvaté odskočili na 14:11 a trenér Pauza reagoval oddechových časem. Sobol vzápětí do puntíku splnil jeho taktické pokyny a snížil na poločasový stav 12:14.

Po příchodu z kabin sice opět Sobol vyrovnal, ale během dalších tří minut se čeští házenkáři neprosadili a Chorvaté si vybudovali čtyřgólový náskok. V té chvíli reprezentaci podržel skvělými zákroky Štochl a Brůna, Hrubý, Nocar a Jícha vesměs z rychlých brejků srovnali.

Češi vycítili šanci a podporováni vyprodanou halou se s obhájci stříbrných medailí přetahovali o každý gól. Ve 44. minutě Chorvaté neproměnili šanci a čeští házenkáři poprvé v zápase útočili na vedení.

Horák mohutně vyskočil nad soupeřovy obránce, orazítkoval však pouze tyč. "Když celý zápas nevedete, každý nepodařený útok může rozhodnout. Stáhli jsme to na remízu, ale pak neproměnili čtyři útoky," litoval Pauza.

Situace ze 44. minuty jako by Chorvaty probudila a donutila přeřadit na vyšší rychlostní stupeň. V rozmezí 50. a 51. minuty se dvakrát z křídla neprosadil Heinz a favorit toho vzápětí využil k vybudování rozhodujícího náskoku.

Češi se ještě nevzdali a sérií branek opět snížili na třígólový rozdíl. Necelé tři minuty před koncem ale umožnili soupeři hrát přesilovku a Chorvaté si závěr zkušeně pohlídali. Přesto se národnímu týmu povedlo pár sekund před koncem díky Jíchovi se Sobolem zkorigovat na přijatelný dvoubrankový rozdíl.

Trenér Pauza své svěřence pochválil za dobrý a uvolněný výkon. "Byl to zápas, ve kterém jsme neměli co ztratit. Kluci předvedli výkon, za který se rozhodně nemusíme vůbec stydět. Dalo se na to určitě koukat, předvedli jsme hezké akce," řekl český kouč.

O motivaci do dalších utkání prý budou mít jeho hráči postaráno. "Musíme fandit dnes večer Rusům, aby porazili Dány a my si to pak s nimi rozdali o páté místo ve skupině," dodal Pauza.

Česká republika - Chorvatsko 29:31 (12:14)

Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Nocar 4, Brůna 1, Hrubý 1, Kubeš 2, Jícha 8/1, Filip, Sobol 8/2, Horák 2, Heinz 1, Juříček 2, Řezníček, Szymanski.
Nejvíce branek Chorvatska: Lackovič 9/1, Šulič 4, Metlilič 3, Džomba 3.
Rozhodčí: Vakula, Ludovik (oba Ukr.) Sedmimetrové hody: 4/3 - 3/2. Vyloučení: 4:4. Diváci: 12.500.

Obhájci titulu Španělé si díky sobotnímu vítězství nad Maďarskem 33:31 zajistili účast ve čtvrtfinále. Šanci bojovat o medaile mají i přemožitelé českého týmu Chorvaté a z první osmifinálové skupiny také domácí Němci, Islanďané a Poláci.

Zápas španělských šampionů sledovala stejně jako duel Čechů s olympijskými vítězi vyprodaná hala v Mannheimu pro 12 500 diváků. Island zdolal Slovinsko nejtěsnějším rozdílem jediného gólu 32:31, Němci potěšili fanoušky v Dortmundu výhrou nad Francií 29:26.

Poláci se dostali mezi nejlepší osmičku na MS po 25 letech a dnes prokázali střeleckou chuť rovnými čtyřiceti góly do sítě afrických šampionů z Tuniska.

Osmifinálová skupina 1:

Německo - Francie 29:26 (14:9), Island - Slovinsko 32:31 (17:15). Polsko - Tunisko 40:31 (17:13).

1. Německo 4 3 0 1 124:110 6
2. Island 4 3 0 1 133:120 6
3. Polsko 4 3 0 1 124:120 6
4. Francie 4 2 0 2 114:102 4
5. Slovinsko 4 1 0 3 113:127 2
6. Tunisko 4 0 0 4 116:145 0