Házenkáři zabránili debaklu,ale prohráli

ČTK
24. 1. 2007 21:00
Mannheim - V úvodním zápasu osmifinálové skupiny na mistrovství světa v házené podlehli čeští reprezentanti Maďarsku 25:28.

O středeční výhře Maďaři rozhodli hned v úvodní dvacetiminutovce, po níž vedli 13:3, poločas pak skončil 17:10. Maďaři tak mají na kontě čtyři body, zatímco český tým tabulku bez bodu uzavírá.

Pět minut dominovali na palubovce mannheimské haly brankáři. Český gólman Galia i teprve před deseti dny naturalizovaný Srb Puljezevič předváděli výborné výkony a skóre se dlouho neměnilo.

Potom však jako první rozvlnil síť Ilyes, a tím se rozjel maďarský brankostroj. Zatímco Galia lovil míče ze sítě po střelách z dálky i po rychlých brejcích, Puljezevič nadále držel české střelce v šachu.

Poprvé pustil za svá záda střelu Hrubého z postu pivota až v 11. minutě, to však už Maďaři vedli hrozivým rozdílem 7:0, a tak špatný úvod ze strany jednoho týmu ještě diváci na letošním šampionátu neviděli. Dvě branky Hrubého a Jíchy byly jen malým zábleskem zlepšení.

Čeští hráči stříleli ukvapeně, z nepřipravených pozic, a to byla voda na soupeřův mlýn. Maďarský výběr nekompromisně trestal protivníkovy chyby po brejcích, ale dokázal skórovat i tvrdou střelbou z místa spojek.

Neprostupná obrana v čele s 209 cm vysokým Nagyem a důrazným Gálem, za níž dál "čaroval" Puljezevič, přiváděla české hráče do hlubokého útlumu a herní krize. Po dvaceti minutách již vedl čtvrtý celek z olympijských her v Aténách 12:2, a kdyby mohl český kouč Pavel Pauza hodit na hřiště jako v boxu ručník, zřejmě by to udělal.

Čeští házenkáři hráli bez nápadu, invence, nefungovala obrana a Maďaři tak mohli hrát to, co chtěl naopak praktikovat jejich soupeř: pozorně bránit a využívat získané míče k rychlým protiútokům. V 23. minutě se však zranil Puljezevič, do branky místo něj přišel Fazekas a český tým začal nepříznivý výsledek postupně korigovat. Přesto šli Maďaři do kabin s náskokem sedmi gólů.

Po přestávce se chytil nejlepší český střelec Jícha a po deseti minutách hry snížil český tým rozdíl skóre na pouhé čtyři branky. Zkušení hráči soupeře však moc dobře věděli, jak si střetnutí nenechat vzít. Důležité branky přidali v kritických momentech Csábor a pivot Gál.

Český celek několikrát snížil až na tříbrankový rozdíl, ale vzápětí pokaždé propásl možnost soupeře zlomit. Třikrát skončily české střely na tyči, Filipovi chytil sedmimetrový hod Fazekas a z brankoviště neuspěl ani Juříček. Navíc v závěru soupeři nahrála i dvě vyloučení českých hráčů a v poklidu vybojoval do osmifinálové tabulky dva body.

Výsledek:
Česko - Maďarsko 25:28 (10:17)

Sestava a branky ČR: P. Štochl, Galia - Nocar 2, Filip 2/1, Jícha 10/1, Házl, Kubeš, Brůna 3, Vítek, Horák, Szymanski, Hrubý 2, Juříček 4, Sobol 2.
Nejvíce branek Maďarska: G. Ivánczik 6/1, Csábor a Nagy po 4, T. Ivánczik 4/2, Mocsai 3. Rozhodčí: Bord, Buy (oba Fr.). Sedmimetrové hody: 3/2 - 4/3. Vyloučení: 5:3. Diváci: 9000.