Házenkáři potrápili obhájce titulu

ČTK, SportPlus
22. 1. 2007 21:27
Brémy - Čeští házenkáři prohráli v posledním zápase skupiny D světového šampionátu obhájci titulu ze Španělska 29:35.
Pavel Horák (v bílém) se snaží prosadit přes Ikera Romero Fernandeze ze Španělska. | Foto: Reuters

Český tým sehrál se svým soupeřem vyrovanou partii s poločasem 15:19.

Už před zápasem bylo jasné, že společně se svými přemožiteli postoupí Češi do osmifinále, které pro ně začne ve středu v Mannheimu. Jejich prvním soupeřem bude Maďarsko, vítěz skupiny E.

Dalšími soupeři Pauzova výběru budou postupně Rusko, Chorvatsko a Dánsko.

V české sestavě dostal v brance místo Galii šanci Štochl, ale proti španělským hráčům to měl těžké. Český celek na mistrovství světa ještě nikdy tohoto soupeře neporazil a v pěti zápasech za posledních deset let jen prohrával.

Dvěma technickými chybami navíc čeští hráči soupeři usnadnili vstup do duelu, jehož výsledek se započítal do pořadí osmifinálové skupiny. O prvních devět branek celku z Pyrenejského poloostrova se postaralo osm hráčů na důkaz toho, že obhájci zlata mají nesmírně vyrovnaný celek.

Španělé se prezentovali výbornou technikou, pohyblivou a důraznou obranou, střelbou spojek ze střední vzdálenosti a především téměř neomylnou kombinací s cílem najít pivota Uriose, s jehož 115 kilogramy si česká obrana příliš nevěděla rady.

Když se k tomu přidala únava českých hráčů z vyčerpávajícího souboje s Egyptem a řada technických chyb - třináct za první poločas, mohl hrát soupeř v klidu a jeho trenér Pastor střídat všechny hráče. Po čtvrthodině vedli Španělé 12:6. Potom však český kouč Pavel Pauza poslal na palubovku Horáka a ten třemi góly za sebou zvedl svůj tým.

Když se k němu přidali i Řezníček s Nocarem, hra se vyrovnala a ve 21. minutě měli Španělé k dobru jen tři góly. Do poločasu už dokázali náskok zvýraznit jen na 19:15. O čtyři branky vedl soupeř ještě ve 34. minutě, ale za pět minut bylo vyrovnáno.

To čeští házenkáři zlepšili obrannou hru, několik výborných zákroků předvedl Štochl a v koncovce se začal prosazovat Filip. Ještě ve 45. minutě byl na světelné tabuli nerozhodný stav 24:24 a český celek, který se čtvrt hodiny dokázal vyvarovat zbytečných ztrát míče, živil naději na nečekaný úspěch.

V tu chvíli však začal úřadovat především Urios. Skvěle si dělal na brankovišti prostor a po uvolnění od svých spoluhráčů naturalizovaný Kubánec buď přesně zakončoval, nebo zařizoval sedmimetrové hody, které přesně zakončovali Romero a Juan García.

Španělé navíc dokázali nemilosrdně trestat každou českou chybu, hlavně Davis byl při rychlých brejcích neomylný. V poslední desetiminutovce již českým hráčům viditelně docházely síly, nestačili hlavně pohybem v obraně a v útoku se jen obtížně prosazovali proti fyzicky výborně disponovaným Španělům.

Ti nakonec potvrdili pověst jedno z největších favoritů mistrovství a získali dva body do tabulky osmifinálové skupiny.

"Ukázalo se, že i takový soupeř, když je pod tlakem, dělá chyby. Hráli jsme jinak, prostě jsme tlačili a oni byli v defenzivě. Za stavu 24:24 se k nám obrátilo štěstí zády, soupeř dal dvě branky a zase získal jistotu," pokračoval Pauza.

Poukázal přitom i na náročný nedělní zápas svého celku proti Egyptu. "Zato Španělé s Katarem trénovali. My naopak hráli šedesát minut nadoraz a to mělo určitě na dnešní výkon vliv. Nebyli jsme tak dynamičtí," dodal Pauza.

Bez porážky zůstalo pět týmů

Pět mužstev si na mistrovství světa udržuje po skončení základních skupin stále stoprocentní bilanci. V německých halách mají po pondělních duelech na kontě tři výhry Slovinsko, Polsko, Španělsko, Maďarsko a Chorvatsko.

Největším překvapením pondělního programu byla prohra mistrů Evropy z Francie s Islandem v poměru 24:32. Francouzi doplatili na velmi špatný vstup do zápasu.

V dramatickém rozuzlení skupiny B pak rozhodovalo skóre ze vzájemných utkání Islandu, Francie a Ukrajiny, přičemž posledně jmenovaní měli nejhorší bilanci a do další fáze nepostoupili.

Nečekalo se ani zaváhání domácích Němců, stříbrného týmu z olympijských Atén, kteří před jedenácti tisícovkami diváků v Halle podlehli Polsku 25:27. Také Německo ale svého přemožitele doprovodilo do osmifinále.

Šanci na medaili si udrželo i Dánsko, třetí tým z posledního MS, který v prestižní skandinávské bitvě zdolal dalšího ze spolufavoritů Norsko 27:25. Ze skupiny E společně s Dány postoupilo i Maďarsko.

Skupina D:
Česká republika - Španělsko 29:35 (15:19)
Sestava a branky ČR:
P. Štochl, Galia - Nocar 3, Filip 9/2, Sobol, Jícha 5, Házl, Kubeš, Brůna 1, Vítek, Horák 6, Řezníček 3, Szymanski, Hrubý 1, Juříček 1. Nejvíce branek Španělska: Urios 8, Davis 7, Romero 6/3, J. García 5/3. Rozhodčí: B. Meche, R. Meche (oba Něm.). Sedmimetrové hody: 3/2 - 9/7. Vyloučení: 3:3. Diváci: 8900.

Egypt - Katar 35:24 (14:11)

1. Španělsko 3 3 0 0 109:76 6
2. ČR 3 2 0 1 97:88 4
3. Egypt 3 1 0 2 94:89 2
4. Katar 3 0 0 3 66:113 0