Házenkáři zdolali Egypt a postupují

21. 1. 2007 19:39
Brémy - Čeští házenkáři dnes zvítězili na MS v Brémách nad Egyptem 31:30. Zajistili si tak postup mezi dvanáct nejlepších mužstev šampionátu.

Výsledek závěrečného pondělního zápasu skupiny D se Španělskem na tom již nic nemůže změnit.

Český tým porazil Egypťany v historii mistrovství světa poprvé, dosud s nimi třikrát prohrál a jednou remizoval. V neděli ale egyptské prokletí zrušil a splnil svůj první cíl na turnaji.

Do klíčového zápasu poslal trenér Pauza na palubovku stejnou základní sestavu jako proti Kataru. Do hlediště se tentokrát posadil Sobol, takže český celek nastoupil na křídle jen s Filipem a Nocarem. Naopak příležitost dostal Horák, neboť Pauzovým záměrem bylo zvýšit údernou sílu mužstva na spojkách.

Egypťané, kteří ve svém úvodním vystoupení zle potrápili obhájce titulu Španělsko, začali i proti českému týmu sebevědomě a odhodlaně. Nejlepší český střelec Filip sice otevřel skóre, ale poté co Jícha poslal svou střelu nad a neuspěl ani Nocar, africký celek vedený srbským koučem Živkovičem rychle otočil na 3:1, když se dvakrát trefil kanonýr Ahmar.

Potom však začal úřadovat Jícha a hlavně díky jeho projektilům otočili čeští hráči na 5:3. S tím se však nesmířil Zaki, kterého česká obrana několikrát nechala v poklidu střílet; Egypťan toho dokázal využít a z úvodních deseti branek svého celku vstřelil sám šest.

Na české straně se nedařilo křídlům a Jícha byl v ofenzivě příliš osamocený. Brankáři Galiovi se těžko chytalo za "průchodnou" obranou, jež nedokázala pokrývat rychlé soupeře, kteří si neustále měnili místa. Český tým neproměnil dvě sedmičky a poprvé na šampionátu uspěl při této herní situaci až při pátém pokusu Jícha.

Skóre se neustále přelévalo z jedné strany na druhou, za poločas se to stalo šestkrát a nakonec šly oba celky do kabin za nerozhodného stavu.

Úvodní dvě minuty druhého poločasu odehrál český celek jen ve čtyřech, přesto tento úsek vyhrál Egypt jen 2:1. Až poté začal mít navrch. Pohyblivou obranou nutili afričtí hráči české házenkáře k chybám či nepřipravené střelbě a sami naopak v útoku pestrou hrou a přesným zakončením dávali góly poměrně snadno. V 43. minutě zvýšili své vedení na čtyři góly a s českým týmem to vypadalo zle.

Ještě dvanáct minut před koncem měl Egypt stále čtyři góly k dobru. Proměněnou sedmičkou však zavelel k obratu Jícha, z křídla se trefil Filip a Horák snížil na rozdíl jediné branky.

V 50. minutě vyrovnal Juříček a vzápětí Vítek dostal v druhém poločase český celek poprvé do vedení. Soupeř vyrovnal, ale Jícha prokázal při další sedmičce pevné nervy, Filip zvýšil na 29:27 a tři minuty před koncem bylo vidět, že Egyptu docházejí síly.

Když Jícha zvýšil na tříbrankové vedení, zdálo se, že obrat je definitivně dokonán, ale soupeř se nevzdal. Ahmar dvěma góly snížil a navíc si dvě minuty před koncem vynutil faul a Jíchovo vyloučení. V oslabení sice odvážnou ranou zmrazil soupeře Kubeš, ale 40 sekund před koncem Zaki vykřesal pro Egypt znovu naději.

Deset sekund před koncem ji však svému celku zase sám vzal, když neudržel nervy na uzdě, vrazil do Vítka a po třetím vyloučení viděl červenou kartu. Po rozehrání sice Vítek při střelbě neuspěl, ale vzápětí už zazněla siréna oznamující konec dramatu a postup českého celku ze skupiny.

Výsledek - skupina D:
Česko - Egypt 31:30 (17:17)
Sestava a branky ČR:
P. Štochl, Galia - Nocar 1, Filip 6, Jícha 11/5, Házl 2, Kubeš 2, Brůna, Vítek 3, Horák 4, Řezníček, Szymanski, Hrubý, Juříček 2. Nejvíce branek Egypta: Ahmar 10/4, Zaki 7, Sajíd 5, Awad 4. Rozhodčí: B. Meche, R. Meche (oba Něm.). Sedmimetrové hody: 7/5 - 4/4. Vyloučení: 6:7. Diváci: 5700.

Favorité nezaváhali

Ani v dalších zápasech druhého kola základních skupin dnes favorité nezaváhali. Nejvyššího vítězství dosáhli evropští šampioni z Francie, kteří ve skupině B v Magdeburku porazili Austrálii 47:10. Už po druhém dnu mají postup do další fáze turnaje vedle Čechů a Španělů zajištěný i Tunisko, Slovinsko, Polsko, Německo, Maďarsko a Chorvatsko.