SMS půjčka je rychlá a snadná. Ale s velkým rizikem

Petr Kučera Petr Kučera, Petr Zámečník, Investujeme.cz
10. 12. 2011 12:24
Na co si dát pozor, když už musíte čerpat drahou nebankovní půjčku
Foto: Aktuálně.cz

"Chybí vám do výplaty 1 000 Kč, 2 000 Kč nebo 5 000 Kč? Půjčíme vám! Stačí zaslat SMS zprávu a peníze obratem přistanou na vašem účtu," lákají reklamy nejen na internetu.

Ano. Půjčka je rychlá. A drahá. Kde a za kolik ji získáte?

Získat SMS půjčku, někdy též nazývanou finská půjčka, je snadné. Stačí se zaregistrovat na internetových stránkách některého z poskytovatelů těchto malých půjček, podepsat smlouvu a můžete začít kdykoli půjčku čerpat.

A že jste v registru dlužníků? Nevadí! Do něj poskytovatel půjčky nedohlédne. Jen nesmíte mít na krku exekuci a nesmíte být v procesu oddlužení. A některým nevadí ani to.

SMS půjčka je snadno dostupná. Po registraci stačí kdykoli zaslat SMS zprávu na příslušné telefonní číslo s příslušným textem a téměř obratem je suma v řádu jednotek tisíc připsána na váš účet. Jenže… za všechno se platí. A u SMS půjček to platí dvojnásob.

Klient se musí k vyšší půjčce zpravidla propracovat. Novému klientovi ani nebankovní poskytovatel drahých půjček nepůjčí nijak závratnou sumu.

Například Kredia půjčí nejprve 1 000 Kč a při každé další půjčce limit zvyšuje o 1 000 Kč až do svého stropu. Společnost Ferratum je ochotna nováčkovi půjčit 2 000 Kč.

Poskytovatelé se také liší ve variabilitě. Někteří poskytují půjčky s fixní maximální dobou splatnosti (bez dalšího poplatku lze splatit dříve kdykoli), ale jsou společnosti, u nichž si klient může vybrat.

Například Express Credit nabízí půjčky na 7, 14, 21 a 28 dní. Samozřejmě delší splatnost znamená vyšší fixní poplatek a za 1 000 Kč klient zaplatí 70 Kč, 140 Kč, 210 Kč a 280 Kč.

U naprosté většiny společností lze půjčku ještě o jeden až několik týdnů prodloužit. Pochopitelně za poplatek. A pokud ani pak klient nezaplatí, nastupují další sankce za upomínky a smluvní penále.

Společnosti zabývající se poskytováním SMS půjček vědí, komu půjčují: Lidem ve finanční tísni tak hluboké, že ani banka a ani standardní úvěrová společnost jim již nepůjčí. A tak si pak mnohdy s vymáháním nedělají přílišné starosti - pohledávku převedou na vymahačskou společnost, která se o klienta dále postará.

Málokdy se u drobných půjček dozvíte RPSN - roční procentní sazbu nákladů. Tu uvádí například společnost Kredia.

Nemusí. Zákon tuto povinnost neukládá. Jedná se o příliš krátkodobé a příliš nízké půjčky.

A když ji uvede, hodnota přes 600 % RPSN nepůsobí nijak příznivě ve srovnání s bankovním "od 9,9 %".

Společnosti poskytující SMS půjčky ale mají pochopitelně vysoké náklady na distribuci nízkých půjček a také na následné vymáhání či ztráty z neplatících zákazníků. I s nimi musí počítat.

Raději nebrat

SMS půjčka je snadno dostupná a pro mnoho lidí lákavá. Zejména "chybí-li vám peníze do výplaty". A zaplatit 250 Kč navíc není tak moc… pokud si člověk nedopočítá skutečnou cenu peněz.

Při správném řízení osobního rozpočtu by se nemělo ani stát, že se domácnosti pár tisíc před výplatou nedostává.

Kuriozita: Via SMS nabízí půjčku od 50 Kč. Když si ji klient vezme na jeden jediný den, zaplatí celkem 104 Kč. Za stejnou výši půjčky na 30 dní zaplatí 127 Kč.

Pozor na podvodníky

S podvodníky se lze setkat snad v každé oblasti lidské činnosti. U nebankovních poskytovatelů půjček zaměřených zejména na nejméně bonitní klientelu se to jimi doslova hemží.

Když už přeci jen budete chtít čerpat drahou půjčku, dejte pozor zejména na několik skutečnosti:

Víte, kam máte peníze podle smlouvy vrátit? Občas někteří "vykukové" klientům nesdělí, jakým způsobem mají vrátit půjčku, ale rovnou jim účtují penále. Jakmile uznají, že je dostatečně vysoké, zamíří k exekutorovi.

Většina poskytovatelů SMS půjček využívá rozhodčí doložky. Zjistěte si, k jakému rozhodčímu soudu či rozhodci by případný spor zamířil. Jsou seriózní rozhodčí soudy, ale podvodník se může domluvit s podvodníkem…

Podmínky smlouvy by měly být jasné a srozumitelné. Jestliže jim nerozumíte, nesouhlaste s nimi a raději si nepůjčujte (to je ostatně optimální varianta vůbec).

Zvýšenou pozornost dejte také na veškeré sankční poplatky, zejména pro případ pozdního zaplacení. Může se stát, že se třeba zpozdíte o jeden den, ale díky tomu neuhradíte svůj závazek celý. Ve smlouvě pak může být, že společnost peníze nepřijme, ale vrátí vám je - a mezitím si bude účtovat další sankční poplatky.

Diskuzi k tématu a další informace najdete na webu Investujeme.cz

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte na Investujeme.cz:
Vůbec jsme netušili, o co jde, říkají podvedení
Nekalé praktiky aneb Jak houpou úvěrové společnosti
Platební karta na dovolené se nemusí vyplatit
 

Právě se děje

Další zprávy