Online nákupy: Čeští zákazníci získají lepší ochranu

Petr Kučera Petr Kučera, pek
18. 12. 2009 18:15
Spory v EU se budou nově řídit právem domovského státu spotřebitele, nikoliv obchodníka

Praha - Jasná pravidla pro nákupy přes internet v Evropské unii přináší od 17. prosince nové evropské nařízení zvané Řím I. Případné spory Čechů po nákupech na zahraničních webech se tak budou řídit českými zákony, nikoliv právem země, kde je obchodník registrován.

"Skončí dohady, zda se nákupy online řídí právem domovského státu obchodníka, nebo spotřebitele. Spotřebitel se od 17. prosince může spolehnout na úroveň právní ochrany, na kterou je zvyklý v členském státě, kde má obvyklé bydliště," říká Martin Rezek, právník Evropského spotřebitelského centra ČR.

Dosud mohlo dojít k situaci, kdy se spotřebitelská smlouva bude řídit právním řádem státu obchodníka. "A tak by například místo 14 dnů na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu měl český spotřebitel k dispozici pouze sedmidenní lhůtu, která je obvyklá třeba ve Francii," vysvětluje Rezek.

Zásada, že rozhodující je právo platné v zemi zákazníkova bydliště, však bude mít jednu výjimku. "Pokud by měla být ve státě prodávajícího některá spotřebitelská práva ještě výhodnější, může se jich nakupující také domáhat," říká Rezek.

Nově tedy nebudou podstatné ani jazyk nebo měna použité na internetových stránkách. Českým právem bude podle Rezka chráněn i český zákazník internetového obchodu psaného například ve španělštině, který si nechá zboží doručit do svého bydliště třeba v Mělníku.

Nařízení Řím I bude platit v celém Evropském společenství kromě vyjma Dánska. Nevztahuje se však na smlouvy o službách poskytovaných výlučně v zemi odlišné od země obvyklého bydliště spotřebitele (například připojení k internetu v místě dočasného pobytu v jiné zemi), na přepravní smlouvy (půjčování aut, letecká doprava, cestování vlakem či autobusem atp.) a na smlouvy, jejichž předmětem je věcné právo k nemovitosti nebo právo k užívání nemovitosti.

Upřednostnění domovského práva spotřebitele je podle Rezka logické a spravedlivé. "Zatímco spotřebitel nakupuje za hranicemi státu pouze výjimečně a strávil by nad studiem legislativy země obchodníka hodně času a energie, tak většina obchodníků, kteří se věnují přeshraničnímu obchodu, může náklady spjaté s prostudováním jiných právních předpisů rozložit do mnoha obchodních transakcí," podotýká Martin Rezek.

Obchodníci, pozor!

Novinka ale funguje i z opačného pohledu. Českým obchodníkům, zejména menším, tedy může zkomplikovat prodeje do zahraničí.

"Je složité obsáhnout v požadované míře vůbec jen práva a povinnosti vztahu mezi obchodníkem a zákazníkem v domovské zemi. Neumím si představit že bych měla ovládat tyto přísně sledované zákony pro více zemí. To není v silách obchodníka z řad malých a středních podnikatelů," říká například provozovatelka online obchodu Malvík.cz Renata Štefaničová.

"Pokud český obchodník nechce studovat zahraniční právní řád a řídit se jím, pak se prostě může rozhodnout odesílat zboží pouze na území České republiky," upřesňuje Rezek na dotaz Aktuálně.cz. Nejedná se pak o diskriminaci jiných státních příslušníků, protože nezasílání zboží do zahraničí patří podle Rezka mezi takzvaně rozumně ospravedlnitelné kritérium.

Obchodníci se také mohou zaměřit třeba jen na některé země, jejichž zákony se budou schopni a obchotni řídit. Takové země pak uvedou například ve svých obchodních podmínkách.

 

Právě se děje

Další zprávy