Pozor při koupi bytu: Ptejte se, jak hospodaří celý dům

Jan Stuchlík, Peníze.cz
26. 3. 2010 10:22
Vlastnictví podílu na společných částech domu vás může vyjít draho

Pokud chcete koupit byt, rozhlédněte se po celém domě a ptejte se původních vlastníků, jak v něm funguje společenství vlastníků. To sdružuje všechny majitele bytů v domě a stará se o jeho správu a údržbu.

Jestliže společenství pracuje špatně, mohou brzy radost z koupě vysněného bytu vystřídat nepříjemná překvapení. Třeba požadavek na jednorázový příspěvek do fondu oprav v řádu desítek tisíc korun, pokud se v domě něco velkého pokazí a vlastníci nemají z minula našetřeno dost peněz na opravy.

Novopečení vlastníci bytů ve starších domech se automaticky stávají členy společenství vlastníků, jakmile se převod bytu objeví v katastru nemovitostí. Zároveň s bytem si totiž kupují i podíl na společných částech domu, o které se musí spolu s ostatními majiteli starat.

Zajímejte se, kolik je ve fondu

Proto by se zájemci o byt měli původních majitelů ptát, kolik peněz má společenství nastřádáno v takzvaném fondu oprav, z něhož se hradí větší údržba domu. A jaké velké opravy se v dohledné době plánují.

Původní vlastník by měl svému nástupci rovněž říct, jak vysoký příspěvek na správu a údržbu domu každý měsíc platí. "Příliš nízká částka může signalizovat, že si společenství netvoří dostatečnou rezervu na budoucí opravy. Pokud je dům starý a opravy bude potřebovat, může nový vlastník čekat, že se v budoucnu tyto příspěvky výrazně zvýší, nebo bude muset svůj podíl na nákladech uhradit jednorázově," říká Lenka Tomková, projektová manažerka internetového portálu Obyvatelé.cz, který usnadňuje komunikaci ve společenstvích vlastníků.

Zájemce o byt by si měl rovněž zjistit, zda prodávající řádně platil příspěvky na správu domu. "V poslední době se hodně řeší, zda na nového vlastníka přecházejí i dluhy původního majitele. Právně na něj nepřecházejí, společenství by mělo honit skutečného dlužníka. Nicméně se může stát, že společenství se dlužnou částku bude snažit vymoci od nového majitele," upozorňuje František Lebl, předseda představenstva Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků.

Kupující se musí zpravidla spolehnout na informace od původního vlastníka. "Může zkusit získat údaje o hospodaření společenství či o platební morálce původního vlastníka od výboru společenství, ale právní nárok na tyto informace nemá," dodává Lebl.

I pro nové domy

Lidé, kteří se stěhují do nově postavených domů, mají zdánlivě o starost méně. Jenže i v nových domech, kde je více než pět bytů, z nichž aspoň tři patří různým majitelům, musí společenství vlastníků vzniknout. Stane se tak v den, kdy je třetí vlastník zapsán do katastru nemovitostí.

Pak mají majitelé bytů šedesát dnů na to, aby se sešli na ustavujícím shromáždění společenství, zvolili si orgány, zejména výbor, který bude společenství zastupovat, a případně přijali stanovy. Poté musí nechat společenství zapsat do rejstříku společenství, který vedou rejstříkové soudy. Na schůzi by si měli vlastníci odhlasovat i výši příspěvků, které budou na správu domu platit.

Proč je důležité chodit na domovní schůze? Jak společenství vlastníků funguje? Jak probíhá hlasování?
Čtěte ve zbytku článku na Peníze.cz!

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Chcete byt? Mějte peníze připravené a číhejte
Kdy uvažovat o koupi bytu a kdy jít raději do nájmu
Končí vám fixace hypotéky? Nečekejte na dopis z banky
Za levnější hypotékou odešla od banky jen sedmina lidí
 

Právě se děje

Další zprávy