Lidé opět věří kampeličkám. Uložili do nich 6 miliard

Kateřina Štíchová
16. 6. 2007 13:00
Vklady v záložnách vzrostly o polovinu
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Navzdory krachům kampeliček v minulých letech lidé do těch fungujících ukládají stále více svých úspor. Za první čtvrtletí zaznamenaly družstevní záložny meziroční nárůst vkladů o více než 55 procent na 5,8 miliardy korun.

Vyplývá to z údajů Asociaci družstevních záložen, která sdružuje většinu fungujících kampeliček.   

Sama asociace potvrzuje, že navýšení těchto čísel souvisí zejména s rozšiřující se členskou základnou. Ke konci letošního března totiž evidovaly družstevní záložny asociace 25 100 členů, což odpovídá čtvrtletnímu zvýšení o deset procent.

Vydělávají víc

Zároveň za první tři měsíce roku 2007 vykázaly družstevní záložny sdružené v asociaci zisk ve výši 34,3 milionu korun, tedy více než 43 procent hodnoty zisku vykázaného za celý rok 2006.  Asociace nyní sdružuje 17 záložen.

Pomalu ale jistě tedy kampeličky získávají své místo na finančním trhu. Asi největším lákadlem pro drobné klienty jsou stále vyšší úrokové sazby než je možné získat v bankách.

"Vyšší úrokové sazby můžeme nabízet z několika důvodů," říká Ján Franek, tiskový mluvčí Fio družstevní záložny. "Tím hlavním je, že se nám daří minimalizovat provozní náklady," dodává.

Porovnání úročení termínovaného vkladu 100 tisíc korun s výpovědní lhůtou 1 měsíc:

Finanční ústav                     Roční úroková sazba
Česká spořitelna 1,00 %
ČSOB 0,85 %
Komerční banka 1,04 %
1. TZ, družstevní záložna 1,50 %
Fio, družstevní záložna 2,05 %
Moravský peněžní ústav 3,30 %

Zdroj: finanční instituce

 

Jako "malá banka"

Právě Fio je momentálně jediná záložna na trhu, která svým klientům nabízí nejen například zvýhodněný spořící účet, ale i platební kartu a hlavně plnohodnotné internetové bankovnictví i platební styk v rámci České republiky přes zúčtovací centrum ČNB s vlastním bankovním kódem 2010.

Foto: MasterCard

ČTĚTE více o vašich penězích:

Brzy by jí však v této službě mohla konkurovat jiná záložna - Moravský peněžní ústav. Ten již vstoupil do jednání s ČNB, aby mu byl přidělen bankovní kód a mohl také vstoupit na clearing.

Při porovnání úročení termínovaných vkladů bank a záložen, jsou celkem jasným vítězem druzí jmenovaní. Rozdíl mezi vklady je často i více než procento.

Porovnání vkladu 250 tisíc korun na 1 rok u vybraných banka záložen

Finanční ústav                    Roční úroková sazba
Česká spořitelna 1,60 %
ČSOB 1,80 %
Komerční banka 1,76 %
1.TZ, družstevní záložna 2,50 %
Fio, družstevní záložna 2,80 %
Moravský peněžní ústav 4,40 %

Zdroj: finanční instituce

 

Právě se děje

Další zprávy