Kalousek zvažuje rozmrazit část ministerských výdajů

ČTK ČTK
17. 11. 2010 17:05
Stát podle něj schválený deficit nepřekročí, proto je možné trochu víc utrácet
Miroslav Kalousek, ministr financí, v Bruselu.
Miroslav Kalousek, ministr financí, v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel - Ministr financí Miroslav Kalousek možná "rozmrazí" část výdajů, které ministerstva zatím nemohou používat kvůli případnému propadu v hospodaření státu.

Kalousek to dnes řekl novinářům v Bruselu. Podle něj je již na "sto procent" jisté, že Česko letos nepřekročí schválený rozpočtový schodek. Mimo jiné i kvůli rychlejšímu hospodářskému růstu.

"Mohu stoprocentně zaručit, že schválený deficit 163 miliard korun státního rozpočtu a 5,3 procenta HDP nebude překročen. Možná, že bude možné velmi malé prostředky těm kapitolám, které mají největší potíže, rozvázat. V každém případě dodržíme schválený deficit," řekl Kalousek.

Podle něj nejde o "rozmražení" všech takzvaných vázaných výdajů.

"Čeká mě tato diskuse zejména s premiérem a s některými ministry. Je možné, že rozvážeme některé prostředky tam, kde prostě objektivně hrozí krizová situace. Ale mluvíme o stamilionech, nemluvíme o miliardách," doplnil.

Vláda v červenci schválila úspory v letošním rozpočtu, které mají za cíl udržet letos deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun.

Ministerstva tak mají vládou zavázány výdaje za dalších 10,2 miliardy korun. Již na počátku roku jim vláda zavázala výdaje za šest miliard Kč. O dalších zhruba 1,8 miliardy korun zeštíhlily kapitoly Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

Pro Česko je vývoj současného rozpočtu dobrou zprávou, mimo jiné i proto, že mu nehrozí žádné problémy při posuzování hospodaření v Bruselu. Evropská komise posuzuje plnění schválených deficitů vždy na jaře a tentokrát by se Češi měli vyhnout větší kritice.

V příštím roce bude ovšem ČR muset šetřit ještě více než v letošním. Schodek rozpočtu by neměl překročit 4,8 procenta, a tedy 135 miliard korun. Vláda i parlament již kvůli tomu schválily celou řadu rozpočtových škrtů, mezi než patří mimo jiné omezení státní podpory u stavebního spoření či omezení výplaty takzvaného porodného.

 

Právě se děje

Další zprávy