Česko není Řecko. Ale Brusel poslal varování před dluhy

Ekonomika Ekonomika
24. 3. 2010 11:57
České rozpočtové plány vyvolaly kritiku Evropské komise
Ministr financí Janota
Ministr financí Janota | Foto: Jan Langer

Brusel - Dlouhodobá udržitelnost českých veřejných financí vzbuzuje obavy. V hodnocení takzvaného konvergenčního programu, tedy rozpočtových plánů na příští roky, to uvedla Evropská komise. Brusel Česko rovněž kritizuje kvůli neexistenci opatření, které mají do roku 2013 schodek českého rozpočtu přivést pod tři procenta HDP, což je v unii povinná hranice. Česko a další země EU jí v současnosti však citelně překračují.

Český státní dluh se v loňském roce zvýšil o více než 178 miliard na 1,178 bilionu korun. Na každého Čecha či Češku tak připadá dluh přes 112 tisíc korun.

"Rozpočtová náprava v těchto letech (2011 a 2012) závisí na výdajových škrtech, která ale nejsou vyjádřena konkrétními opatřeními. Program navíc neposkytuje informace jak srazit deficit (pod tři procenta HDP) do roku 2013," uvedla Evropská komise.

Ještě před varováním z Bruselu však zveřejnila agentura Bloomberg zprávu, že české státní dluhopisy patří mezi osmero nejbezpečnějších na světě. Bezpečnost se zjišťuje porovnáním cen pojištění na finančních trzích proti možnému vyhlášení státního bankrotu. V pořadí 44 zemí, které zveřejňuje agentura Bloomberg, obsadilo Česko osmou pozici.

V evropských podmínkách existuje podle žebříčku největší riziko bankrotu na Islandu a v Řecku.

Podle Evropské komise by česká vláda měla vypracovat rozpočtovou strategii pro roky 2011 a 2012, kde by nejen nastínila konkrétní úsporná opatření, ale zároveň by navrhla reformy, které vylepší dlouhodobou udržitelnost českých veřejných financí.

Ta v současnosti patří mezi nejhorší v EU a komise je řadí do nejhorší skupiny států, jejichž finance by bez reforem za několik let zkolabovaly. "Slabost rozpočtového rámce a vysoké riziko z hlediska dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí zůstávají zdrojem obav," doplnila komise.

Vláda premiéra Jana Fischera v konvergenčním programu počítá s tím, že rozpočtový schodek v letošním roce dosáhne 5,3 procenta HDP, v příštím roce 4,8 procenta HDP a o rok později 4,2 procenta HDP. Nápravu českých veřejných financí však bude záležet především na vládě, která vzejde z květnových voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy