Příběh po 350 letech končí, Británie dává šeku sbohem

Ekonomika Ekonomika, red eko
22. 12. 2009 7:00
Elektronické platby rychle mění papírový šek v muzejní exponát
Znak britské libry
Znak britské libry | Foto: Reuters

Londýn - Po více než 350 letech existence končí ve Velké Británii jedna kapitola dějin moderního platebního styku. Tamní Platební rada totiž minulý týden oznámila, že se v zemi do devíti let přestane platit šeky. Nejstarší zachovaný britský šek přitom pochází z roku 1659.

"Dnes se představenstvo Platební rady (Payments Council Board) usneslo, že k cílovému datu 31. října 2018 uzavře centrální proplácení šeků," uvádí se ve zprávě rady z 16. prosince. Do té doby chce rada nalézt vhodnou alternativu, protože mnoho lidí a institucí ve Velké Británii šeky stále používá.

Starosti tak dělá rozhodnutí především malým podnikatelům a starším lidem, pro které je šek často jedinou formou platebního styku, kterou používají. Jinak ale placení šekem v Británii prudce upadá.

Od roku 1990, kdy se v ostrovní zemi vypsalo na 10,9 milionů šeků denně, se pokles nezastavil. Hlavě kvůli platbám přes internet a platebním kartám se vypisování šeků za posledních pět let snížilo o 40 procent na loňských 3,8 milionů denně.

"Ve 21. století existuje mnohem více účinnějších způsobů platby než papír. Doba je zralá, aby celá ekonomika měla prospěch z jeho nahrazení," zaprorokoval si výkonný ředitel Platební rady Paul Smee.

"Zhruba 6,4 milionů Britů nad 65 let ale internet ani jednou nepoužilo," cituje stanice Deutsche Welle mluvčí charitní organizace Age Concern Vicky Smithovou. Podle ní se tak staří lidé uchýlí ke cpaní peněz do slamníků, čímž se vystaví riziku okradení.

S šeky je také ohrožen jeden z mála ostrůvků důvěry a dobré platební morálky, obává se Stephen Alambritis z Federace drobných podnikatelů, podle níž je konec šeků "špatné rozhodnutí."

Rozsudek padne v roce 2016

Platební rada byla založena v březnu roku 2007 a od té doby dohlíží nad platebním systémem ve Velké Británii. Má 25 řádných a deset přidružených členů a v jejím představenstvu zasedá jedenáct představitelů bank, čtyři nezávislé ředitelé a předseda.

K plánu vyhodnotit budoucnost šeků se rada usnesla loni v květnu. Podle svého prohlášení se bude během následujících čtyř pěti let snažit nalézt vhodné alternativy k platbě šekem a ty pak zhodnotí v roce 2016, dva roky před předpokládaným „pohřbením" šeků.

Proplácení šeků je v Británii centrálně spravovaný systém, který umožňuje zpracování šeků mezi všemi bankami a společnostmi, které šeky vypisují.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Útok na karty: Expert radí, jak chránit své peníze
Zneužití platebních karet při online nákupech přibývá
 

Právě se děje

Další zprávy