Jen Bulhaři mají v EU složitější daně než Češi

jem
24. 11. 2009 9:25
Český účetní stráví nad daněmi a odvody 613 hodin ročně, evropský v průměru 232.

Praha - Česká republika má hned po Bulharsku nejbyrokratičtější daňový systém v Evropské unii a náprava přijde nejdříve v roce 2012. Vyplývá to ze studie Doing Business 2010, kterou organizuje Světová banka ve spolupráci se společností PriceWaterhouse Coopers.

Firmy sice v Česku platí podprůměrné daně, ale trpí nadprůměrnou až přebujelou byrokracií.

Ze studie citovaly ještě před jejím oficiálním zveřejněním Hospodářské noviny. Jeden pracovník stráví s papírováním kolem daní a odvodů asi 613 hodin ročně, zatímco v Evropské unii trvá jednomu pracovníkovi vyřízení daní v průměru pouze 232 hodin.

V žebříčku 183 zemí z celého světa se Česká republika zařadila na třináctou příčku od konce. Za Českem už jsou jen země jako Ukrajina, Nigérie nebo Vietnam.

Složitost, nepřehlednost a časová náročnost celého systému je způsobena především zbytečně komplikovanou daňovou legislativou. "Je to vidět například u odpisů majetku, který se rozřazuje do několika odpisových skupin," citují HN Lenku Mrázovou z PricewaterhouseCoopers.

Nejkomplikovanější z celého daňového systému jsou prý sociální odvody za zaměstnance. Společnosti musí za své zaměstnance podávat formuláře zvlášť na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. Navíc se daň pro každý úřad vyměřuje také zvlášť, z jiného základu.

 

Právě se děje

Další zprávy