Deset z největších bank USA potřebuje 75 miliard dolarů

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
8. 5. 2009 8:27
Ukázaly to zátěžové testy americké vlády
Ben Bernake, šéf Fedu
Ben Bernake, šéf Fedu | Foto: Reuters

New York - Deset z devatenácti největších amerických bank potřebuje celkem 74,6 miliard dolarů k posílení svých rezerv.

Takový je hlavní závěr takzvaných zátěžových zkoušek, které měly odhalit, zda by americké banky a další finanční instituce obstály, kdyby se současná finanční krize dále zhoršila.

Nejvíce potřebuje Bank of America, a to 33,9 miliard dolarů. Wells Fargo potřebuje 13.7 miliardy dolarů dodatečného kapitálu, GMAC 11,5 miliard a Citigroup 5,5 miliardy dolarů.

Zhruba 75 miliard dolarů celkového dodatečného kapitálu je pravděpodobně nižší částka, než se původně očekávalo. Vzhledem k tomu zřejmě nebude muset Bílý dům žádat Kongres o další peníze nad 700 miliard dolarů, které parlament schválil loni na podzim jako pomoc finančnímu sektoru.

Americké ministerstvo financí a Fed naplánovali zveřejnění zprávy na 17 hodinu tamního času, aby zabránily panice na burze, která se v tu chvíli zavírá. Právě Fed a ministerstvo financí banky testovaly. Výsledky testů najdete ZDE (v angličtině)

Ukázalo se například, že pokud by se recese dále zhoršovala, ztráty 19 testovaných institucí by v letech 2009 a 2010 mohly dosáhnout celkem 600 miliard dolarů.

Banky, které potřebují dodatečný kapitál, musejí do 8. června vypracovat plán a předložit ho regulátorům. Do půl roku pak musejí plán zrealizovat.

Šéf Fedu Ben Bernanke na čtvrtečním briefingu řekl, že Fed bude banky pečlivě sledovat, aby se ujistil, že "předkládají důvěryhodné plány pro navýšení kapitálu, aby se opět dostaly do soukromých rukou". Už na počátku týdne uvedl, že doufá, že banky nebudou potřebovat pomoc od státu.

Foto: Aktuálně.cz

Podobně se vyjádřil i prezident Barack Obama. Bernanke ovšem dodal, že vláda "zůstává připravena poskytnout jakýkoli dodatečný kapitál, který může být nezbytný k ujištění, že bankovní systém je schopný zvládnout problémy ekonomického poklesu".

Bank of America v reakci na výsledky testu oznámila, že nebude potřebovat žádnou další státní injekci. Plánuje vydat kmenové akcie v hodnotě 17 miliard dolarů, prodat aktiva a přijmout další kroky. Několik bank, které zpráva Fedu označila za kapitálově přiměřené, uvedlo, že chtějí co nejdříve vyplatit státní půjčky, aby se vymanily z přímého vládního vlivu.

Značná část analytiků soudí, že test načrtl povzbudivý, ale obezřetný obrázek amerických bank. Při pohledu na něj "se dá říci, že to s finančním průmyslem není celkově tak špatné," cituje AP hlavního ekonoma investiční společnosti Dresdner Kleinwort Kevina Logana. Otázkou podle něho ale bude, jak se bankám podaří získat nový kapitál.

"Obavy ze zestátnění nebo nezdaru se více či méně vytratily," řekl agentuře Reuters hlavní investiční odborník společnosti North Star Investment Management Eric Kuby. Také on dodal, že se nyní čeká na podrobnosti o tom, jak banky naplní svá kapitálová manka.

Objevují se ovšem i pochybnosti, že zátěžový test nebyl dostatečně tvrdý. Někteří odborníci se domnívají, že banky budou potřebovat větší kapitálový polštář, než jaký vzešel z testu, protože nezaměstnanost roste a trh bydlení a celkové hospodářství budou potřebovat čas na to, aby se zbavily obav, jež stupňují úvěrové ztráty, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy