Příští rok budou účty za elektřinu vyšší asi o 5 %

ČTK ČTK
23. 5. 2011 11:12
Vývoj ceny silové elektřiny výrazně ovlivňuje i odstávka jaderných elektráren v Německu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - V rozmezí od 3,6 do 6 procent by se příští rok mohly zvýšit ceny elektřiny pro domácnosti. Hůře dopadnou průmyslové podniky. Ty si za elektrickou energii proti letošku možná připlatí o šest procent až 8,8 procenta.

Předběžné výpočty poskytl Energetický regulační úřad (ERÚ).

Je to navíc ještě poměrně optimistický případ. Úřad totiž počítá se zdražením takzvané silové elektřiny, která by měla tvořit necelou polovinu celkové ceny, o pět až deset procent. Druhou část tvoří regulovaná cena elektřiny, která mimo jiné zahrnuje příspěvek na obnovitelné zdroje. ERÚ při výpočtu cen odhaduje, že by vláda mohla stejně jako letos přispět ze státního rozpočtu na omezení zdražení regulované části ceny 12 miliardami korun.

"Bez státní dotace, která částečně kompenzuje vysokou podporu solárních elektráren, by elektřina příští rok zdražila velmi výrazně," upozornil Němeček. U podniků a domácností by podle ERÚ bylo reálné i více než desetiprocentní zdražení," uvedl místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček.

Poskytne vláda opět 12 miliard?

Loni vláda rozhodla, že prostředky na omezení růstu cen elektřiny získá z 26procentní daně ze solárních elektráren, z darovací daně za emisní povolenky a z pozemkového poplatku pro solární zdroje. Pro příští rok by tyto tři pilíře měly být zachovány, otázkou však podle Němečka je, zda výše státní dotace bude opět činit 12 miliard korun.

"To závisí na rozhodnutí vlády podle aktuálních podmínek. Vláda o tom rozhodne na konci léta nebo na podzim," řekl Němeček.

Nejistý je podle Němečka také vývoj ceny silové elektřiny, která v minulých týdnech výrazně zdražila kvůli odstávce několika jaderných elektráren v Německu. "Růst silové elektřiny o pět procent je spíše optimistický scénář, zatím odhadujeme růst kolem šesti či sedmi procent," sdělil.

Příliš mnoho neznámých

Do hry může příští rok vstoupit ještě další možný faktor. Plány pro příští rok by rovněž mohlo ovlivnit rozhodnutí Ústavního soudu, který v současnosti posuzuje oprávněnost 26procentní daně ze solárních elektráren. "Rozhodnutí soudu nelze předjímat. Kdyby ale došlo ke zrušení některého z podpůrných pilířů, ministerstvo by na to muselo reagovat změnou příslušného zákona," uvedl.

Instalovaný výkon tuzemských fotovoltaických elektráren přesahuje 1900 megawattů, na začátku loňského roku přitom činil 463 MW. Současné slunečné dny umožňují elektrárnám fungovat na vysoký výkon a přenosová soustava zatím energii ze solárních zdrojů podle Němečka zvládá. "Provozovatel soustavy umí předvídat výkon solárních elektráren a připravit se na něj," uvedl. Výrazně ale českou přenosovou soustavu ohrožuje kolísavý přenos energie z obnovitelných zdrojů na severu Německa, dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy