Sucho bylo krutější, než se zdá. Rusko nemá obilí

Jiří Just
11. 9. 2010 19:10
Odhad, kolik se v Rusku urodilo obilovin, se blíží hranici označované za kritickou.
Foto: Reuters

Moskva - Sucho a požáry postihly ruské zemědělství více, než se čekalo. Ani nedávný zákaz exportu, který vyhlásil premiér Putin, Rusko nezachrání od toho, aby letos po deseti letech znovu importovalo obilí ze zahraničí. Shodli se na tom účastníci mezinárodního Fóra pro budoucnost zemědělství 2010, které se uskutečnilo v Moskvě.

Přestože si podle náměstka ruského ministra zemědělství Alexandra Petrikova země v dlouhodobé perspektivě zachová exportní potenciál, očekávané výsledky sklizně už tolik optimistické nejsou.

Chybět bude 15 milionů tun

Rusku v letošním roce v nejhorším případě může chybět až 15 milionů tun obilí z potřebných 75 milionů. Právě část chybějícího objemu bude nahrazena dovozem ze zahraničí. Moskva se bude muset pravděpodobně obrátit o pomoc k sousednímu Kazachstánu a Ukrajině.

„V letošním roce bychom měli sklidit okolo 60 milionů tun obilí. Momentálně se snažíme vypočítat, jestli se podaří nebo nepodaří přesáhnout šedesátimilionovou hranici," sdělil Aktuálně.cz Dmitrij Rylko, generální ředitel Institutu konjunktury agrárního trhu.

Pro ruské ministerstvo zemědělství je přitom šedesát milionů tun ten nejvíce pesimistický scénář následků nebývale horkého léta.

Podobně vidí letošní úrodu i Pierre Cohadon, ředitel ruské pobočky švýcarského agrochemického holdingu Syngenta. „Předpovídáme, že letošní úroda by mohla dosáhnout objemu 60 až 65 milionů tun. Rusko proto bude muset importovat pět nebo šest milionů tun obilí," potvrdil Cohadon. Podle jeho slov následky sucha nepocítí pouze spotřebitelé, ale bude s nimi muset bojovat celý ruský zemědělský průmysl.

Moratorium na vývoz

Od 15. srpna Moskva zavedla moratorium na export obilí, které má platit až do příští sklizně v roce 2011. Oba dva experti se shodují, že se jedná o vynucené opatření, které má stabilizovat růst cen v Rusku a zamezit prohloubení deficitu obilí na domácím trhu.

Zákaz vývozu ruského obilí nicméně způsobil napětí na světových trzích a přivedl k prudkému růstu cen pšenice. Nedávno britský deník Financial Times přinesl zprávu, že se objevují obavy z opakování potravinové krize, která svět zasáhla v letech 2007-2008.

Rusko ovládá 12 procent světového trhu s pšenicí. Po Spojených státech, Kanadě a Evropské unii je čtvrtý největší exportér této suroviny. Hlavní spotřebitelé ruské obiloviny jsou Egypt, Turecko, Pákistán či Sýrie. Evropskou unii by se moratorium nemělo přímo dotknout, neboť importuje méně než jeden milion tun obilí.

 

Právě se děje

Další zprávy