Šéfové, kteří propouštějí ve velkém, vydělávají víc

Investiční web
6. 9. 2010 21:00
Ředitelé velkých firem, kteří ztenčili počet zaměstnanců, si loni vydělali v průměru 12 milionů dolarů
Foto: Reuters

New York - Ředitelé firem, kteří bez zábran vyhazují své zaměstnance, vydělávají více pěnez, říká poslední výzkum amerického Institutu pro politické studie (Institute for Policy Studies), který porovnával vývoj platů top ředitelů po ekonomické recesi. Top 50 ředitelů velkých amerických firem, kteří se nejméně "mazlili" s propouštěním svých zaměstnanců, si v roce 2009 vydělalo v průměru 12 milionů dolarů, což je o 42 procent více než jejich kolegové, kteří řídí společnosti zastoupené v americkém burzovním indexu S&P 500.

Do studie byly zahrnuty společnosti, které propustily nejméně tři tisíce zaměstnanců mezi listopadem 2008 a dubnem 2009. Z této skupiny firem 72 procent oznámilo masivní propouštění v období velmi pozitivní výsledkové sezóny.

"V okamžiku, kdy bychom měli hájit svoji společnou ekonomickou budoucnost, by šéfové firem neměli být odměňováni za propouštění zaměstnanců," říká Chuck Collins z Institutu pro politická studie, podle kterého není potěšující, že ředitelé firem, jimž citelně prořídly pracovní řady, vydělávají více peněz.

Například Fred Hassan z farmaceutické společnosti Schering-Plough dostal při převzetí společnosti Merck zlatý padák ve výši 33 milionů dolarů ve stejný okamžik, kdy dostalo výpověď 16 tisíc jeho zaměstnanců.

William Weldon z Johnson & Johnson si odnesl šek ve výši 25,6 milionu dolarů, což je pro porovnání třikrát vyšší částka než průměr ředitelů firem z indexu S&P 500.

V okamžiku, kdy mu miliony dolarů dorazily na účet, propustila jeho firma 9 tisíc lidí.

Další příklady odměněných ředitelů, kteří propouštěli ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy