Stát podporuje malé sluneční elektrárny jen na papíře

Pavel Baroch
21. 1. 2011 23:00
Realita? Rok platí stop stav pro připojení i jen několika panelů na střeše
Foto: SOLEG

Praha - Po nezvládnutém rozvoji solárních elektráren deklarovala Nečasova vláda, že nadále bude podporovat jen malé fotovoltaické systémy na střechách domů.

Novela zákona o obnovitelných zdrojích schválená na podzim dokonce počítá s tím, že od března bude dostávat zvýhodněnou výkupní cenu jen proud vyrobený ve střešních panelech o výkonu nepřesahující 30 kilowattů.

Jenže slibovaná podpora solárních elektráren na střechách domů zatím zůstává jen na papíře. Už takřka rok totiž trvá stop-stav pro připojování nových solárních panelů, které na základě žádosti správce přenosové soustavy ČEPS dodržují distribuční společnosti.

Do sítě se tak může dostat jen ten, kdo o připojení svých panelů požádal před 14. únorem 2010, kdy státní společnost ČEZ stop-stav vyhlásila. Zrušení embarga je přitom zatím v nedohlednu.

Milion kapek je také hodně, tvrdí ČEPS

Předseda představenstva ČEPS Vladimír Tošovský, který byl ministrem průmyslu v úřednické Fischerově vládě, uvedl, že jeho firma teprve v březnu vyhodnotí aktuální stav s připojováním fotovoltaických (a větrných) elektráren a podle toho rozhodne o dalším postupu.

ČEPS před rokem zastavil připojování nových slunečních a větrných elektráren s odůvodněním, že by to mohlo narušit stabilitu přenosové soustavy. Rozhodnutí nezvrátil například ani tehdejší ministr životního prostředí Jan Dusík, který apeloval na Tošovského, aby do sítě pustil aspoň malé elektrárny.

Tošovský ovšem tvrdí, že i pár panelů o malém výkonu mohou být pro přenosovou soustavu problém - pokud by jich bylo hodně. "Milion kapek je velké množství," prohlásil Tošovský.

Chystá se stížnost do Bruselu

Česká průmyslová fotovoltaická asociace je přesvědčená o tom, že stop stav pro malé solární systémy na střechách je protiprávní, a chystá stížnost k Evropské komisi do Bruselu.

Právník Luděk Šikola, jehož kancelář se specializuje na ekologické spory, tvrdí, že existují stovky zamítnutých žádostí o připojení.

Když se ovšem některé firmy loni na jaře obrátily se stížností na Antimopolní úřad, neuspěly. "Uzavřeli jsme šetření proti ČEPS a dalším provozovatelům distribuční soustavy s tím, že jsme nezjistili indicie o možném narušení hospodářské soutěže uzavřením zakázané dohody nebo zneužitím dominantního postavení," řekl v červnu Aktuálně.cz mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

Několik panelů elektrizační soustavu neohrozí

Ovšem až k soudu, který by o případném protiprávním jednání ČEPS, respektive distribučních společností, zatím žádný spor nedospěl. Všechny skončily u Energetického regulačního úřadu, kam se lidé obrátili se svými stížnostmi - úřad je všechny zamítl.

K soudu se pak tyto případy nedostaly, protože od ledna dramaticky klesly výkupní ceny solárního proudu a mnohým lidem se v tuto chvíli nevyplatí panely na střechy montovat.

Česká průmyslová fotovoltaická asociace pokládá solární elektrárny na střechách za perspektivní, podporuje je a znovu vyzvala ČEPS, aby stop stav zrušil. Asociace tvrdí, že proud ze střešních instalací se spotřebuje v místě jeho výroby a nemůže stabilitu distribuční soustavy narušit.

V Česku by podle asociace mohlo každý rok vzniknout střešních instalací o celkovém výkonu až 100 megawatt. Překážkou by se ovšem mohl stát nový zákon o obnovitelných zdrojích, který podle asociace počítá mimo jiné s dalším snížením výkupní ceny solární elektřiny.

 

Právě se děje

Další zprávy