Své solární parky ČEZ připojil včas. Ty malé ostrouhaly

Pavel Baroch
18. 1. 2011 0:00
Malé fotovoltaické parky čekají na zapojení do sítě měsíce. Výhodný tarif už minuly
Foto: Jan Langer

Praha - Podnikatel Jiří Markup dokončil malou, jednomegawattovou sluneční elektrárnu na skládce v Lounech v srpnu a měl tedy více než pět měsíců na to, aby panely začaly prodávat elektřinu za ještě výhodnou cenu, která skončila posledním prosincovým dnem.

Je půlka ledna a elektrárna nevyrobila ani kilowatthodinu. Společnost ČEZ Distribuce ji ani po půl roce nepřipojila do sítě.

Podnikatel Markup, který si na stavbu své elektrárny vzal půjčku ve výši desítek milionů korun, kvůli tomu přijde o velké peníze. Od ledna se totiž za solární proud platí o polovinu méně než loni.

Samotná ČEZ, mateřská firma společnosti ČEZ Distribuce přitom několik měsíců po panu Markupovi dostavěla tři obří solární parky. Dvě z nich stihnul ČEZ Distribuce připojit do konce roku, přesně 29. prosince, dva dny před tím, než zlaté solární časy s výhodnou výkupní cenou skončily. Třetí elektrárnu v jihočeském Ševětíně připojila společnost E.on v polovině prosince.

Podobně jako Markup jsou na tom desítky dalších podnikatelů. Česká průmyslová fotovoltaická asociace z údajů Energetického regulačního úřadu vyvozuje, že do sítě nebyly připojeny solární elektrárny o výkonu asi 130 megawattů.

Solární podnikatelé přijdou o 800 milionů

"Rozdíl ve výkupním tarifu 2010 a 2011 je u těchto elektráren v roční tržbě zhruba 800 milionů korun," řekl Aktuálně.cz Petr Šilar ze společnosti Martifer Solar.

To ovšem platí jen do konce února. Od března totiž stát přestane solární elektrárny postavené na zemi podporovat úplně a jejich proud se bude prodávat za běžné ceny jako třeba elektřina z uhelných elektráren. To se ovšem vůbec nevyplatí a mnohým solárním podnikatelům hrozí krach.

Připojení nezdržujeme, brání se ČEZ

Společnost ČEZ Distribuce odmítá, že by záměrně připojení solárních parků zdržovala. "Proti tomu se musím rázně ohradit," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Oprava elektrického vedení po vichřici u silnice na Písek u obce Čimelice.
Oprava elektrického vedení po vichřici u silnice na Písek u obce Čimelice. | Foto: Ondřej Besperát

Dodala, že ČEZ Distribuce postupuje přesně podle smluv, které s jednotlivými solárními podnikateli uzavřel. V nich se stanoví termín, do kdy ČEZ Distribuce fotovoltaické panely zapojí. Čas se započítává od doby, kdy podnikatel uhradí poplatek za připojení.

Například společnost Solar HK z Hradce Králové má termín 18 měsíců, u některých firem je i kratší.

"Záleží na tom, jak je připojení technicky náročné," řekla mluvčí Holingerová, podle níž jde o standardní postup. "Žadatel o připojení s tím vyjádřil souhlas svým podpisem na smlouvě," dodala Holingerová.

Právník: Může to být šikana

Zmiňovaná fotovoltaická elektrárna v Lounech, jejíž majitel Jiří Markup čeká od srpna na připojení k síti, má smlouvu s ČEZ Distribuce na mezní termín 13 měsíců, který vyprší na konci ledna. "Máme slíbené, že nás připojí," konstatoval Markup.

Právník Luděk Šikola, který se specializuje na ekologické spory, soudí, že postup ČEZ Distribuce a dalších distribučních společností by mohl být posuzován jako zneužívání dominantního postavení. A to v případě, že neexistují žádné technické překážky pro připojení a distribuční firma čeká až na vypršení smluvního termínu.

Šikola připomněl, že zatímco u dodavatele elektřiny si může každý zákazník vybrat, výrobci proudu nemají jinou možnost, než uzavřít smlouvu s distribuční společností, která funguje v jeho kraji. V Česku na největším území operuje právě ČEZ Distribuce.

 

Právě se děje

Další zprávy