Solární podvod za 2 miliardy: Obvinění nejdou do vazby

ČTK ČTK
26. 10. 2012 12:08
Všech devět lidí obviněných ze solárního podvodu zůstalo na svobodě
Solární elektrárna, ilustrační foto.
Solární elektrárna, ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc/Brno - Všech devět lidí obviněných ze solárního podvodu za dvě miliardy korun zůstalo na svobodě.

Brněnský městský soud nevyhověl návrhu žalobce poslat tři z nich kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby. Řekl to státní zástupce Radek Mezlík.

Mezi obviněnými, které chtěl žalobce poslat do vazby, je i jedna úřednice Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

"Všichni tři byli propuštěni ze zadržení na svobodu. Je to rozhodnutí soudu. Respektujeme ho, byť jsme měli názor jiný," uvedl žalobce.

Podle mluvčí brněnského městského soudu se návrh na vazbu týkal třech obviněných ve věku 58, 55 a 37 let.

"Soudce po výslechu obviněných dospěl k závěru, že navrhovaný vazební důvod není dán, neboť na straně obviněných nebyly spatřeny žádné negativní poznatky ve vztahu k možnému ovlivňování svědků či ostatních spoluobviněných," řekla mluvčí soudu Gabriela Stočková

Případ se týká údajného podvodného získání licence na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku do konce roku 2010. Záměrem pachatelů podle policie bylo získat vyšší cenu za výkup takto vyrobené elektřiny.

Policisté obvinili devět lidí ze zvlášť závažných zločinů podvodu, pokusu o podvod, zneužití pravomoci úřední osoby a přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti.

Mezi obviněnými jsou podle žalobce kvůli zneužití svých pravomocí dvě současné pracovnice a jeden bývalý zaměstnanec ERÚ.

Škoda stále narůstá

Pokud by se na podvod nepřišlo, během příštích 20 let by kvůli garantované vyšší ceně za výkup takto vyrobené elektřiny vznikla podle státního zástupce škoda 1,9 miliardy korun. Elektrárny by totiž každý měsíc inkasovaly zhruba o 50 procent vyšší výkupní ceny.

Současnou vzniklou škodu státní zástupce odhadl na desítky milionů korun, podle něj však stále narůstá.

"Dochází totiž neustále k vyplácení vyšších částek. Dokud to nebude pravomocně rozhodnuto nebo ERÚ nedotáhne do konce obnovu řízení, není možnost to zastavit," dodal Mezlík.

Protikorupční policisté se případem začali zabývat loni na jaře na základě trestního oznámení ERÚ.

Podle policistů se skupina údajně snažila získat licenci a následně připojit dvě severočeské fotovoltaické elektrárny k distribuční soustavě elektřiny do konce roku 2010, ačkoliv obě elektrárny nebyly ještě v tomto roce dokončeny.

Tím by jim byla garantována podstatně vyšší cena za výkup elektřiny než u fotovoltaických zdrojů uvedených do provozu v roce 2011.

Část obviněných tvoří zástupci objednavatelů a zhotovitelů elektráren. Podle kriminalistů podepsali v listopadu 2010 předávací protokoly o dokončení dvou fotovoltaických elektráren na severu Čech, přestože díla nebyla dokončena.

Kromě třech pracovníků ERÚ byl obviněn také revizní technik, který podle policie na pokyn další obviněné osoby v prosinci 2010 provedl revizi elektráren a pak vyhotovil nepravdivé revizní zprávy.

 

Právě se děje

Další zprávy