Exstarosta uzavíral nevýhodné smlouvy, dostal pět let

ČTK ČTK
27. 4. 2012 14:45
Starosta Chlumce obci způsobil uzavřením nevýhodných smluv škodu nejméně 16 milionů

Ústí nad Labem - Bývalého starostu Chlumce na Ústecku Romana Hanusche poslal v pátek ústecký krajský soud za pokus o dotační podvod, porušení pravomoci veřejného činitele a povinnosti při správě cizího majetku na pět let do vězení.

Obci způsobil uzavřením nevýhodných smluv bez vědomí zastupitelstva škodu nejméně 16 milionů korun, čelila dokonce exekuci.

Pětapadesátiletý Hanusch vedl obec od 90. let, jako starosta usiloval o to, aby počet obyvatel Chlumce překročil 5000 kvůli vyšším příjmům z daní do rozpočtu obce. Obec proto chtěla postavit 40 rodinných domků.

Smlouvy o spolufinancování projektu s developerem, který pozemky od obce koupil, uzavřel starosta podle rozsudku bez vědomí zastupitelstva.

Jimi obec zavázal k zaplacení veřejného osvětlení, poloviny ceny vybudování přípojek inženýrských sítí a 70 procent ceny příjezdových komunikací.

Na ministerstvu financí navíc požádal o dotaci na vybudování těchto sítí, to ale nemohlo dát peníze na již dokončenou stavbu.

Proto Hanusch podle soudu podal novou dotační žádost s prodlouženým termínem ukončení stavby na stejnou investici a úředníky ministerstva ujistil o tom, že jde o akci jinou.

Navíc v příloze k dotaci bylo čestné prohlášení o výběrovém řízení, které ale fakticky nebylo, a zfalšovaný výpis z katastru nemovitostí, podle nějž měly pozemky patřit obci, což už v té době nebyla pravda. Úředníci nakonec pojali podezření a dotaci obci nepřidělili.

Kvůli směnce čelila obec exekuci

Starosta také navíc podle rozsudku bez výběrového řízení uzavřel smlouvu na stavební práce původně za sedm milionů korun, dalšími dodatky smluv ale jejich cena vzrostla na téměř 13 milionů.

Obec ale v té době neměla na jejich zaplacení peníze a s investicí nebylo počítáno ani v rozpočtu. Stavební firma práce obci vyfakturovala, starosta jí nakonec podepsal směnku na 12,7 milionu korun.

Obec kvůli ní čelila v roce 2009 exekuci ve výši 18,1 milionu korun, kterou musela nakonec vyřešit prodejem nemovitostí včetně budovy obecního úřadu v dražbě. Starostu zastupitelé odvolali v listopadu 2009.

Deset let nesmí být úřední osobou

Soud uznal Hanusche vinným také z nezákonného uzavření smlouvy o budoucím prodeji rybníka. Peníze od firmy inkasoval a použil pro chod obce, přestože podle soudu věděl, že rada prodej neprojednala a k uzavření kupní smlouvy nedojde.

Firmě tak způsobil škodu asi milion korun.

Kromě pětiletého trestu vězení také soud zakázal Hanuschovi na deset let vykonávání činnosti úřední osoby.

V dalších částech obžaloby, které se týkaly výstavby bytových domů za sedm milionů korun, byl obvinění zproštěn.

 

Právě se děje

Další zprávy