Ústecký kraj je nejrizikovějším regionem v Česku

ČTK ČTK
27. 1. 2012 16:43
Rizikovost se posuzuje z hlediska kriminality, nezaměstnanosti i vzdělanosti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Ústí nad Labem - Ústecký kraj je z hlediska kriminality nejrizikovějším regionem v zemi.

Policie na severu Čech jako jediná v republice přijímá letos nové zaměstnance.

Vyloučených lokalit je v kraji asi 65. Sociální nepokoje, které vypukly loni na Šluknovsku, vedly k vytvoření speciální pořádkové jednotky.

Do poloviny roku 2013 by měla mít 170 členů, řekl v pátek zastupující krajský policejní ředitel Jiří Šenkýř.

Rizikovost regionů se posuzuje z hlediska kriminality, nezaměstnanosti, počtu vyplacených sociálních dávek, vzdělanosti.

"Ústecký kraj není na tom ve srovnání s republikou dobře. Okresy Most, Ústí nad Labem, Teplice, Chomutov, Děčín, Louny i Litoměřice obsadí v tabulce rizikovosti do 22. místa z celkem 85 okresů," uvedl Šenkýř.

Situace je stabilizovaná

Meziročně nejvíce stoupl počet hlášených trestných činů na Šluknovsku. Při řešení bezpečnostní situace se podle Šenkýře osvědčila práce antikonfliktních týmů, záběry z vrtulníků a spolupráce se zástupci měst a obcí.

Bezpečnostní situace je podle něj nyní stabilizovaná.

Právě kvůli sociálním nepokojům na Děčínsku vzniká speciální pořádková jednotka. Jednotku bude tvořit 170 lidí. Prvních deset nastupuje k 1. únoru, dalších 35 bude připraveno v dubnu.

"Je velmi obtížné vybrat tyto osoby, protože klademe velmi vysoké nároky na fyzickou zdatnost," uvedl Šenkýř. Při práci v terénu se často stává, že policista čelí napadení.

Jednotka může sídlit v Teplicích

Na Šluknovsku zatím působí policisté z Prahy, Ostravy a Brna, kteří na místě zůstanou, dokud nevznikne speciální pořádková jednotka.

Policejní prezident Petr Lessy ve středu informoval, že tato jednotka bude sídlit ve Varnsdorfu, zastupující krajský ředitel ale uvedl, že sídlo bude mít v Teplicích.

"V Teplicích máme vlastní budovu, kde je už školicí středisko, navíc leží uprostřed kraje, lehce se bude z Teplic vyjíždět na Chomutovsko i na Děčínsko," vysvětlil Šenkýř.

Do speciální jednotky se už přihlásilo asi 90 policistů z Ústeckého kraje.

"Nechceme ale ohrozit funkčnost jiných útvarů, proto budeme jednotku obsazovat po pečlivém zvážení, navíc někteří neprojdou testy fyzické zdatnosti," uvedl Šenkýř. Ústecké krajské ředitelství počítá s tím, že jednotka bude vypomáhat i v sousedním Libereckém kraji.

Náklady budou nad 100 milionů korun

Právě vznik jednotky zabrání generační propasti, která v rámci policie podle Šenkýře vzniká. Pouze mzdové náklady na jednotku budou nad 100 milionů korun, tyto peníze budou hrazeny přímo ze státního rozpočtu stejně jako náklady na rekonstrukci školicího střediska v Teplicích.

Rozpočet policie v Ústeckém kraji je letos o 15 milionů korun vyšší než v roce 2011, činí zhruba 258 milionů korun.

Policie tak má podle Šenkýře dostatek prostředků na zajištění činnosti. Navíc krajské ředitelství nakupovalo pohonné hmoty, papír a další věci nutné k provozu už na konci loňského roku, čímž se podařilo ušetřit.

 

Právě se děje

Další zprávy