Aktivisté si kvůli týrání zvířat nechali vypálit cejch

ČTK ČTK
27. 6. 2013 10:52
Protestují tak proti týrání zvířat a ponižování myslících a cítících tvorů na výrobky
Foto: Karel Toman

Praha - Vypálit cejch rozžhaveným železem si nechala ve středu v centru Prahy skupina polonahých aktivistů na protest proti podmínkám chovu zvířat. Organizátorům akce s názvem "Všichni jsme 269" vadí, že se živé bytosti stávají pouhým zbožím.

Číslo 269, které je i názvem mezinárodního hnutí, představuje symbol anonymního telete poníženého jen na cifru. Podobné akce se konají také v dalších zemích, první se uskutečnila loni v Izraeli.

Lidé sedící v kruhu na pražském náměstí Republiky jen ve spodním prádle byli před zraky překvapených přihlížejících označkováni vypálením čísla 269 do kůže, a poté odvedeni pryč v řetězech.

Aktivisté: Společnost dělá z cítících tvorů položky ve výrobě 

"Lidé, co to sledovali, byli očividně v šoku. Ale jinak proběhla akce bez jakýchkoli problémů," popsala dění Petra Šindelářová, jedna z organizátorek protestu.

Dobrovolníci podle ní podstoupili drastickou proceduru, aby obrazně vypálili do povědomí veřejnosti, co se denně děje zvířatům na celém světě.

"Zvířata, živé bytosti, jsou redukována na pouhé zboží," řekla. "Souhlasím s filosofií 269, která odmítá ponížení živých cítících bytostí na položky ve výrobě," uvedl Roman Bauer, jeden z lidí, kteří se nechali ocejchovat.

Zvířata ovšem podle organizátorů protestu netrpí jen značkováním. To je spíše výrazným symbolem hnutí, který má upozornit na další rozsáhlejší problémy.

"Zapomínáme na nejrozšířenější formu násilí a zotročování páchanou denně na jatkách, ve velkochovech, laboratořích či cirkusech. Miliardy zvířat žijí v naprosto nepřirozených podmínkách a jsou drasticky zneužívány pro potřeby daných odvětví," sdělili pořadatelé.

Anonymní tele 

"Společnost vnímá maso, mléko či vejce jako hotové produkty. Málokdo se ale zamyslí nad tím, co výrobku na pultech předcházelo," míní.

Myšlenka hnutí 269Life vznikla v říjnu 2012 v izraelském Tel Avivu. Název hnutí je odvozen od čísla, které bylo vytetováno teleti na jednom statku v Izraeli.

Zakladatelem hnutí je Izraelec Saša Boodžor, který se nechal s několika dalšími lidmi na telavivském Rabinově náměstí zavřít do klece a vyznačit si horkým železem do kůže číslo 269. V Izraeli vyvolávají akce nepříjemné vzpomínky na tetování používané nacisty v koncentrácích.

Video z této akce shlédlo na 270 000 lidí, hojné sympatizanty má hnutí na Facebooku. Prozatím se protestních akcí s veřejným cejchováním zúčastnily podle Izraelců asi tři desítky lidí, k Izraeli se kromě Čechů připojili i aktivisté v USA či Argentině.

 

Právě se děje

Další zprávy