Policie získala v DPP dostatek důkazů, tvrdí advokát

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 8. 2012 12:05
Podle autora právní analýzy jsou zjištění dost vážná, aby byli obviněni další lidé
Foto: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Praha - Policie při razii v pražském dopravním podniku zajistila dostatek důkazů, tvrdí advokát Václav Láska. Zjištění jsou podle něj natolik vážná, že by měla vést k obvinění dalších lidí.

Spory kolem vedení městské firmy by tak neměly ovlivnit vyšetřování podezřelých smluv z minulosti.

Advokát zpracovával pro odvolaného ředitele Vladimíra Liche právní hledisko problematických zakázek. Díky jeho zjištěním podal Lich minulý týden několik trestních oznámení.

Láska podle svých slov připravoval další trestní oznámení, například na někdejšího předsedu představenstva Davida Vodrážku. Po změně vedení podniku mu ale byla ukončena smlouva a nebyl vpuštěn do budovy DPP, aby si vzal důkazní materiály.

Mezitím ale v budově zasáhla policie. Společně s Láskovým vyšetřováním nové vedení podniku zastavilo také forenzní audit některých smluv. Tato analýza ale zřejmě bude pokračovat, ve středu to doporučila dozorčí rada dopravního podniku.

Láskova analýza rozkryla organizovanou zločineckou strukturu, v jejímž rámci byly v podniku uzavírány nevýhodné a nevypověditelné smlouvy s předem vytipovanými nebo účelově vytvořenými dodavateli.

"Ve chvíli, kdy v roce 2007 přišel nový management, ukončil řadu dodavatelských smluv a zadal je novým subjektům, které už byly zařazeny do struktury, která navazovala na off-shore společnosti," řekl Láska. V čele podniku v tom roce stanul Martin Dvořák.

Skupina měla podle Lásky obchody plně pod kontrolou. "Smlouvy byly několikrát dražší než od předchozích dodavatelů," doplnil. Ročně tak bylo podle odhadů z podniku vyvedeno kolem miliardy korun. Promyšlenou strukturu podle analýzy tvořily tři okruhy lidí. Konkrétní jména říci nechtěl, protože je vázán mlčenlivostí.

DPP jako krmelec

Jde o bývalé vedení společnosti v čele s někdejším ředitelem Dvořákem, které podepisovalo smlouvy a stojí za konkrétními rozhodnutími, o právníky ze společnosti Šachta and partners, kteří podvody údajně organizovali, a o vlivné podnikatele, takzvané pražské kmotry, u kterých se všechny finanční toky sbíhaly.

"Dopravní podnik byl krmelec, kam se všichni chodili napást," komentuje Láska. Trestněprávní odpovědnost by podle Lásky mohla směřovat i proti třem členům dozorčí rady.

Pro policii bude podle něj nejsložitější rozkrýt posledně jmenovanou skupinu "kmotrů" a také směr, kterým dál peníze putovaly. "Pozoruhodná je skutečnost, že fakturace od roku 2007 až do roku 2009 jsou všechny přibližně stejně vysoké, ale ve volebním roce 2010 se fakturace spřízněných dodavatelů o 20 až 30 procent navýšila," řekl advokát.

Zda byly peníze použity ve volebních kampaních politických stran, ale podle něj není možné dohledat. Analýza se zaměřila na deset vytipovaných oblastí - na elektronické jízdenky, právní, poradenské a marketingové služby, tisk jízdenek, nakládání s majetkem, prodej kuponů na MHD, nákup výpočetní techniky a softwaru a nákup pohonných hmot a náhradních dílů.

"Některou oblast tvořil jen jeden smluvní vztah s jedním dodavatelem, ale některé, jako třeba nákup marketingových služeb, tvořilo několik stovek smluv po jednotkách milionů," uvedl Láska.

Situace kolem dopravního podniku eskalovala minulý týden, kdy generální ředitel Vladimír Lich inicioval kvůli nevýhodným smlouvám podání trestního oznámení. Proti komu podezření směřují, oficiálně nesdělil. Krátce poté byl hlasy ODS i TOP 09 odvolán z funkce. Koalice se shodla na vypsání nového výběrového řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy