Senátoři ODS zabránili zrušení imunity zákonodárců

ČTK ČTK
26. 4. 2012 20:21
Návrh neprošel díky odporu senátorů ODS a nedostatečné účasti ČSSD
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Politici napříč stranami kritizují rozhodnutí Senátu, který ve čtvrtek odmítl novelu, jež měla omezit imunitu zákonodárců na dobu výkonu jejich mandátu. Často hovoří o "nemilém překvapení" ale i o ostudě.

Objevují se již hlasy, že se poslanci pokusí normu předložit znovu. Argumenty, které v Senátu zazněly proti zrušení doživotní imunity, jsou demagogické, řekla dnes ČTK předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová. Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík se pozastavil i nad samotnou potřebností horní komory parlamentu.

"Rozhodnutím Senátu jsem velmi nemile překvapena," řekla ČTK Klasnová. Poukázala přitom na fakt, že ústavní novela neprošla jen o dva hlasy. Zůstává tak praxe, že pokud se zákonodárce dopustí trestného činu a Senát či sněmovna ho odmítnou vydat k vyšetřování, nebude moci být za svůj skutek do konce života stíhán.

Negativně se k rozhodnutí Senátu postavil i předseda poslaneckého klubu vládní TOP 09 Gazdík. "Všechny politické strany zastoupené ve sněmovně - a tudíž i v Senátu - jednoznačně deklarovaly, že jsou pro zrušení poslanecké imunity. Pakliže to Senát neodsouhlasil, je otázka, zda Senát má smysl do budoucna," řekl ČTK Gazdík.

"Změna mohla dneska projít a já to považuji za chybu, domnívám se, že pokud vůbec má být nějaká imunita politika, pak má být časově omezena na výkon jeho funkce," řekl rádiu Impuls ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Podle něj není důvod, aby měl poslanec celoživotní imunitu pro trestné činy, které byly řešeny v době platnosti jeho mandátu.

Ze senátorů ODS zvedli ruku pro předlohu, pod níž jsou podepsáni i první místopředsedkyně této strany Miroslava Němcová a šéf stranických poslanců Zbyněk Stanjura, jen dva. Podle předsedy senátního klubu ODS Richarda Svobody měli volné hlasování. "Myslím si, že řadu senátorů ovlivnily zejména jejich připomínky ke kvalitě zákona," řekl ČTK Svoboda, který novelu podpořil. Hlasování ovlivnilo podle něho také to, že Senát v minulosti připravil podle něho mnohem lepší normu, která ale tehdy nebyla schválena.

"To je nemilé překvapení," reagoval na verdikt Senátu předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Stále podle něj platí, že sociální demokracie novelu podporuje, bude se problémem zabývat a pravděpodobně tuto zákonodárnou iniciativou zopakuje. Sobotka podotkl, že největší odpor proti omezení imunity zákonodárců byl u senátorů ODS. "Kdyby ji podpořili stejně jako senátoři ČSSD, tak by prošla," uzavřel. Celkem 18 senátorů ČSSD, která má v Senátu většinu, ale chybělo.

"Salámové" úpravy ústavy

Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha řekl, že jeho klub dodal téměř 90procentní podporu a očekával více než dva hlasy z ODS vzhledem k tomu, že zrušení doživotní imunity bylo navrženo napříč stranami. "Teď by všichni měli vážit, kudy půjdou ze Senátu domů, protože to je ostuda," řekl ČTK.

Odpůrci kritizovali mimo jiné "salámové" úpravy ústavy. Návrh také neřešil mandát odsouzeného zákonodárce. Podle Klasnové byly argumenty proti normě "velmi demagogické".

Senát navrhl tuto úpravu ve své obsáhlejší novele ústavy už v roce 2001, kterou také rušil doživotní imunitu. Odmítla ji naopak sněmovna. Klasnová řekla, že mezi Senátem a sněmovnou existuje řevnivost, kterou ona nechápe.

Připomněla, že se pod předlohu podepsali zástupci všech parlamentních stran. Ráda by identickou novelu znovu předložila a zkusila ji parlamentem znovu "protlačit". Podle Gazdíka by měla být ale iniciativa opět společná. Pokud se za hlavní předkladatelku označí Klasnová, nepovede to podle něj ke schválení zákona sněmovnou. "Jsem připraven ho kdykoli opět předložit společně, protože tohle je jediná cesta," dodal Gazdík.

 

Právě se děje

Další zprávy