Nečas couvá: Musíme se na smlouvu ACTA podívat

Domácí ČTK Domácí, ČTK
6. 2. 2012 17:03
Mezinárodní protipadělatelskou úmluvu zatím neschválilo také sousední Polsko
Foto: Jan Langer

Praha - Česko se postavilo po bok sousedního Polska a pozastavilo schvalování dohody proti padělatelství ACTA.

Reálné dopady smlouvy chce kabinet Petra Nečase ještě analyzovat. Na pomoc si pozve i externí odborníky.

Podle ministerského předsedy nechce vláda "v žádném případě připustit situaci, kdy by nějakým způsobem byly ohroženy občanské svobody a svobodný přístup k informacím".

"Opravdu se musíme podívat na to, co by to obnášelo v reálném životě," vysvětlil Nečas. V pátek pozastavilo ratifikaci dohody Polsko.

Odpůrci smlouvy ACTA sice Nečasovo rozhodnutí vítají, další avizované protesty ale zrušit nehodlají. "Sobotní akce jsou součástí celoevropských demonstrací proti ACTA a rušit je nebudeme," potvrdil místopředseda České pirátské strany Mikuláš Ferjenčík.

Pirátská strana je podle svého místopředsedy připravena podílet se na dalším rozboru mezinárodního paktu proti padělkům.

Ratifikace

  • Dohodu ACTA, jejímž depozitářem je Japonsko, podepsaly 1. října 2011 v Tokiu USA, Austrálie, Kanada, Japonsko, Maroko, Nový Zéland, Singapur a Jižní Korea.
  • Letos 26. ledna se k ní připojila EU a 22 z 27 zemí unie, včetně ČR (nepřistoupilo Německo, Slovensko, Nizozemsko, Estonsko a Kypr).
  • V platnost dohoda vstoupí po ratifikaci v šesti signatářských zemích.
  • Dohoda je otevřena k podpisu účastníkům jejího dojednání a členům WTO do 1. května 2013.
  • Problematické ale bude, nepřipojí-li se zejména Čína, proslulá jako největší padělatel výrobků.

"Pokud bude chtít vláda konzultace, tak se zapojíme. Sami jsme si udělali rozsáhlou analýzu té dohody," dodal Ferjenčík.

Cílem mezinárodní dohody, ke které se v lednu připojilo 22 unijních zemí včetně ČR, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.

Proti dohodě protestují lidé v mnoha zemích, vadí jim údajně hrozící omezení svobody internetu. V ČR kvůli podpisu dohody již internetoví aktivisté zablokovali web vlády, Ochranného svazu autorského (OSA), Poslanecké sněmovny a ODS. 

V pondělí vyšlo najevo, že hackeři získali údaje o všech členech Nečasovy ODS.

"Chci zdůraznit, že nikdy ani omylem v ČR nehrozily nějaké kontroly laptopů na hranicích, monitorování uživatelů internetu, nějaké filtrace a podobně. To nehrozilo nikdy ani na okamžik," prohlásil dnes Nečas.

Dohoda začne v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Mnozí poslanci už dali najevo, že mají s dokumentem velké problémy. Podle ministerstva průmyslu bude k přijetí smlouvy třeba i souhlas prezidenta.

Bouřlivé jednání ve výborech a na plénu ACTA zřejmě čeká i v Evropském parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy