Klausův kancléř Weigl orodoval v zahraničí za Koženého

ČTK
8. 2. 2009 20:27
Píše to v nejnovějším vydání časopis Respekt
Hradní kancléř Jiří Weigl při představování Národní ekonomické rady vlády, jejímž je členem
Hradní kancléř Jiří Weigl při představování Národní ekonomické rady vlády, jejímž je členem | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nynější kancléř prezidenta Klause a člen Národní ekonomické rady vlády Jiří Weigl podle časopisu Respekt před více než 11 lety zaslal do Ázerbájdžánu dopis, ve kterém chválil bývalého šéfa harvardských fondů Viktora Koženého.

Učinil tak jako hlavní poradce tehdejšího premiéra Václava Klause v souvislosti s plánem ázerbájdžánské vlády privatizovat ropnou firmu Socar.

Respekt to uvedl v nejnovějším čísle, které vyjde v pondělí. České i americké úřady v současnosti Koženého stíhají za údajné miliardové podvody a tunelování.

Kožený se rozhodl investovat v kuponové privatizaci v ropném průmyslu Ázerbájdžánu v roce 1997. Zejména od amerických investorů si vypůjčil až 450 milionů dolarů a část investoval prostřednictvím dalších společností do kuponů v ázerbájdžánském ropném průmyslu, zejména do státní společnosti Socar.

Podle Respektu pak ale Ázerbájdžán začal z privatizace couvat, v hlavním městě Baku navíc prý vystoupil zástupce Světové banky s pochybnostmi o Koženého podnikání v Česku. Za Koženého se pak přimluvil tehdejší šéf Světové banky James Wolfensohn či poradce českého premiéra Weigl, uvedl týdeník.

Napsáním dopisu mě pověřil Klaus, tvrdí Weigl

Weigl Respektu o dopisu řekl, že šlo o odpověď na oficiální dotaz ázerbájdžánského prezidenta, který se Česka ptal na zkušenosti s Koženým. Odpovědí Weigla podle týdeníku pověřil tehdejší premiér Klaus.

Respekt napsal, že dopis "je plný vřelé a nekomplikované chvály". "Jako jeden z průkopníků privatizačního procesu velmi přispěl k jejímu úspěchu," citoval týdeník z dopisu Weigla, který prý tehdy také napsal, že Koženého zkušenost může být "přínosná pro úspěch každého privatizačního programu".

"Tehdy ale Kožený nebyl za nic odsouzen a šlo jen o spekulace tisku. Z mého pohledu pro Čechy skutečně přínosem byl, a to vlnou zájmu o kuponovou privatizaci, kterou dokázal začátkem devadesátých let rozpoutat," řekl k tomu Weigl Respektu.

Bývalý ministr pro privatizaci v české vládě Tomáš Ježek přesto pro ČT uvedl, že je informací šokován. "V té době už všichni věděli, že Kožený ty české fondy vykradl a utekl," řekl Ježek.

Privatizace v Ázerbájdžánu se nakonec neuskutečnila. Ázerbájdžán se rozhodl oslovit velké ropné společnosti, a kupony se staly bezcennými. Mezi investory, kteří tak přišli o peníze, byla například Kolumbijská univerzita, pojišťovací gigant AIG nebo někteří senátoři a bankéři.

Kožený a jeho někdejší spolupracovník Boris Vostrý čelí v Česku obžalobě ze zpronevěry majetku za 16 miliard korun. Proces se koná v jejich nepřítomnosti, Kožený je na Bahamách a Vostrý žije ve středoamerickém Belize.

 

Právě se děje

Další zprávy