Stát zavádí vstupenku do přírody. Pro vodáky na Šumavě

Pavel Baroch
30. 4. 2009 17:18
Správa Národního parku Šumava omezuje splouvání Vltavy. Mnoho lidí na lodích nesvědčí vzácné perlorodce říční
Kdo bude chtí sjíždět šumavskou Vltavu během víkendu či svátků, musí si předem koupit rezervaci. Cena sto korun, počet omezený
Kdo bude chtí sjíždět šumavskou Vltavu během víkendu či svátků, musí si předem koupit rezervaci. Cena sto korun, počet omezený | Foto: Jiří Kropáček

Soumarský Most - Vodáci, kteří chtějí sjíždět horní Vltavu mezi Soumarským Mostem a Pěknou na Šumavě, se od května musí zaregistrovat a zaplatit 100 korun.

S výjimkou jeskyní je to poprvé, co státní organizace - Národní pak Šumava - zavádí vstupenku do vzácné přírody.

Smyslem tohoto opatření je chránit mimořádně vzácnou perlorodku říční.

Zatím za vstup do unikátních přírodních oblastí vybíraly jenom obce. Například dospělý návštěvník Skalního města Adršpach zaplatí tamní radnici 60 korun.

V cizině ovšem nejde o nic výjimečného, platí se třeba ve všech amerických národních parcích, ale také v polské části Vysokých Tater. "V cizině je to vcelku běžné," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

V Česku se uvažovalo o zpoplatnění nejcennějších částí Krkonošského národního parku, ale tím to skončilo.

Maximum je 100 lodí denně

A tak stát zatím bude vybírat regulační poplatek zatím jen na Šumavě. Podle nového návštěvního řádu mohou vodáci vyrazit v Soumarském Mostu na Vltavu jen v případě, že je v řece aspoň půl metru vody.

Turisté se musí předem zaregistrovat a každý zaplatit sto korun. Registrace je možná buď přímo na místě, anebo na adrese www.npsumava.cz, kde je možné získat i další podmínky o splouvání Vltavy.

Podrobné informace je možné získat i na telefonním čísle 731 530 418, kam se mají hlásit i dětské tábory a dětské sportovní oddíly, pro něž platí výjimky.

Mezi základní podmínky patří to, že registrace je nutná při výšce hladiny mezi 50 a 61 centimetry nebo že počet lodí je při takových podmínkách omezen na sto denně. V květnu se navíc může splouvat Vltava jen v soboru a v neděli, od června do října po celý týden.

Vodák může dostat pokutu až tisíc korun

Na základě registrace a uhrazeného poplatku pak vodák v registračním centru u soumarského mostu dostane známku, kterou si nalepí na předek lodi. Pokud se někdo vydá na Vltavu bez známky, hrozí mu pokuta.

"Na místě to může bát až tisíc korun," řekla Aktuálně.cz Jana Zvettlerová, tiskový tajemník Správy Národního parku Šumava.

Tady se vůli státu prosadit nedaří
Tady se vůli státu prosadit nedaří | Foto: Ludvík Hradilek

Park tento víkend peníze vrátí

Po spuštění nového systému ve středu 29. dubna se zaregistrovalo už několik stovek zájemců. Tento víkend jim národní park s největší pravděpodobností jejich peníze vrátí.

Výška hladina totiž výrazně překračuje 61 centimetrů, kdy není splouvání Vltavy mezi Soumarským Mostem a Pěknou nijak omezeno.

"Pokud je výška hladina nadlimitní, lidem poplatek vrátíme," vysvětlila Jana Zvettlerová ze šumavského parku. Totéž platí v případě, kdy hladina klesne pod půl metru a kdy na Vltavu nesmí žádná loď.

Zwettlerová dodala, že termín registrace na internetu je možné změnit nejpozději týden před plánovaným vyplutím.

Unikátní šumavská příroda

Horní tok Vltavy je unikáním ekologickým systémem. Mezi Lenorou a Novou Pecí protéká řeka i nejpřísněji chráněnými prvními zónami parku, kde žije několik desítek chráněných druhů rostlin, ptáků, ryb, plazů a obojživelníků.

Foto: Jiří Kropáček

Mezi nimi je přísně chráněná perlorodka říční, kvůli jejímuž ohrožení se šumavský park rozhodl zpřísnit splouvání Vltavy. Pokud by park omezení nezavedl, hrozily by státu sankce od Evropské unie kvůli nedostatečné ochraně vzácných druhů.

"Hosty národního parku nemůžeme vědomě posílat do území, kde by poškozovali přírodu," řekl už dříve ředitel Šumavského národního parku František Krejčí.

"Dokonce se domníváme, že ani oni sami by do přísně chráněných částí přírody aktivně vstupovat nechtěli, kdyby věděli, o jak cenné území jde," dodal Krejčí.

Omezování vodáků se ovšem nelíbí některým šumavským obcím a podnikatelům, kteří se obávají, že jim hrozí značné ztráty kvůli úbytku turistů.

 

Právě se děje

Další zprávy